Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
Evede Biyodizel Üretmek Mümkün
   
 Evlerimizde bile biodizel üretmek mümkün oldu. Artık Dizel matik ismi verilen alet yardımıyla evlerde kullanılan atık yalardan dizel  yakıt elde etmek çok kolay hale geliyor. Özellikle restoran tipi işletmelerin atık yağlarını bu şekilde yakıta dönüştürmesi oldukça  karlı olabilir. Dizelmatik ürününün fiyatı yaklaşık 1600 YTL
Dizelmatik 4 saatte atık yağlardan 30 litre yakıt üretiyor. Bu sistemle dizel yakıtın litresi 35 kuruşa mal olurken, 100 kilometre yolu yalnızca 2,5 YTL'ye gidebiliyorsunuz.
Burada önemli olan şey bu tür makinelerin ticari amaçlarla kullanılmasının yasak oluşu. Eğer firmanız ve eviniz için kullanıyorsanız problem yok fakat eğer bu aletle ürettiğiniz biodizeli satmak isterseniz ödeyeceğiniz ceza 72000 Ytl civarında.

Bu tür aletlerin yüksek kapasitede çalışanlarının fiyatları ise 8000-15000 ytl arasında değişiyor. Akaryakıt fiyatlarındaki artışla beraber birçok firma biodizel makinelerini daa verimli bulmakta.

Finans kuruluşu Goldman Sachs'ın raporuna göre artan biyodizel talebi hammadesi olan buğday, mısır ve şeker fiyatlarını yukarı çekti. Bu yükselişin Unilever, Nestle ve Cadbury'in aralarında bulunduğu gıda firmalarının maliyetini artırması beklendiği vurgulanan raporda, biyodizel endüstrisinin gıda sektörüyle hammadde alanında rekabete girmesinin beklendiği belirtildi. Goldman Sachs, aynı zamanda Avrupa Birliği ülkelerinin ulaşımda kullanılan fosil enerjisinin yüzde 20'sini biyodizelle değiştirmesi halinde bölgede ekilebilir alanın yüzde 60'ının bu yakıtın üretiminde kullanılması gerekeceğinin altını çizdi.

H
aberde anlatılandan biraz farklı olan bu biodizel üretim makinesi Ham, yarı rafine, rafine bitkisel yağlar ve atık kızartma yağları ile kaliteli biodizel üretimi yapabiliyor. Sanati tipi amaçlarla kullanılan bu makine 12 saatte 90 lt, 24 saatte 180 lt biodizel üretimi yapabiliyor.

E
vlerde biodizel üretirken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de atık yağların içindeki su ve atık maddeleri ayırmanız gerekmektedir.
Dizel yakıtla çalışan aletlerde herhangi bir değişikliğe gerek yoktur.
Firmalar üretilen biodizele kalite garantisi vermektedir. HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi