Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
 
 
27. Enerji Verimliliği Haftası'na En-Ver Damgasını Vurdu
27. Enerji Verimliliği Haftası kutlamalarında enerji verimliliğine özendirmek amacıyla En-ver isimli kahraman basına tanıtıldı. 12.01.2008
                            En-Ver
27. Enerji verimliliği etkinlikleri

Her yılın 11 – 18 Ocak tarihleri arası Enerji Verimllliği haftası olarak kutlanıyor. 2008 yılının etkinlikleri 10.01.08 tarihinde Başbakan Erdoğan'ın da katılımıyla düzenlenen bir törenle başlamış oldu. Erdoğan, "elektriksiz veya doğal gazsız bir gün geçirmenin kabusla eş değer olduğuna inanıyorum" sözleriyle enerjinin önemine atıfta bulundu.

Toplantıda Türkiyenin enerji alanında dünyanın önde gelen merkezlerinden biri olmaya başladığının, ilerleyen yıllarda bu durumun daha da gelişeceğinin sinyallerinin göründüğü vurgulandı. Yine 2020 yılında ülke enerji ihtiyacının günümüz değerlerini ikiye katlayacağının öngörüldüğü belirtildi.

Yasal Düzenlemeler Yapıldı

Enerjinin üretiminden tüketi aşamasına kadar her alanda tasarruf tedbirlerinin alınması için gerekli yasal züzenlemelerin hazırlandığını belirtilen toplantıda bina yalıtım malzemeleri yıllık arzını 6 milyon metre küpten 15 milyon metre küpe çıkarmak zorunda lduğumuz Erdoğan tarafından açıklandı.

Toplantıda yapılan açıklamalar ışığında önümüzdeki yıllarda enerji verimliliğini arttırcı bir dizi tedbiz bizleri bekliyor:
- 2010 yılına kadar toplam 1 milyar dolar tutarında projeler hayata geçirlecek.
- Yanlış ve gereksiz aydınlatmaları önleyerek resmi binalarda en az %15 enerji tasarrufu sağlanacak.
- Yalıtım sektörünün 600 milyon dolar olan cirosu en az iki katına çıkarılacak.
- En-Ver isimli sembol kahraman modeliyle okullarda ve toplumda verimlilik bilinci oluşturulacak.
- Resmi dairelerde kışın bina içi sıcaklığı 29 dereceyi geçemeyecek.
- Resmi kurumlarda 15 Mayıs-15 Ağustos tarihleri arasında memuralara ceket kravat kolaylığı sağlanacak.
- Binalarda merkezi ısıtmaya özendirilecek.
- Yollarda enerji verimliliği yüksek ampüllerle aydınlatma yapılacak.
Bir diğer konuşmacı olan Güler "çizgi film karakterleri "En-Ver" ve "Ateşböceği" ile enerjiyi verimli kullanma kampanyası başlattıklarını söyledi. Güler bunun bir fedakarlık projesi değil, bir toplumsal bilinçlenme girişimi olduğunun altını özenle çizdi.
Güler enerji tasarrufula ilgili olarak kamu kurum ve kuruluşaları başta olmak üzere her alanda uygulanması gereken bazı tedbirleri içeren bir yasa tasarısını hazırladıklarını ve çeşitli kesimlere tasarıyı incelemeleri için talepte bulunduklarını belirtti. 2008 yılından itibaren yürürlüğe girmesi planlanan taslağa göre, tüm kamu kurum ve kuruluşları enerjiyi en verimli şekilde kullanmak için gerekli tedbirleri alacaklar. Yönetmelk taslağını bilgisayarınıza indirin.
Enver Işık ve Nur Saçacak
Toplantıda En-Ver projesini değerlendiren Erdoğan Enver isminin anlamını irdelerken Nur ve ışık saçan benzetmesini kullanması dikkatlerden kaçmadı.

Enerji verimliliği yasa tasarısına göre kamu kuruluşları enerji ve yakıt envanteri tutması gerekecek.
Toplumun her alanında enerjinin verimli kullanılması hakkında bilinç uyandırması planlanan En-Ver kapsamında futbol hakemlerinin bile En-Ver logolu formalar giymesi düşünülüyor.
Bakanlığın yaptığı çalışmalar sadece enerji verimliliğiyle kısıtlı kalmayaca. Önümüzdeki aylarda su verimliliğini anlatmek üzere En-Ver'in kız kardeşi Su-Ver de ekranlarda boy gösterecek. HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi