15 HES Ceza Aldı

By | 13 Temmuz 2010

Doğu Karadeniz’de yapılan Hidroelektrik Santrallerin(HES) inşaatlarını inceleyen Çevre ve Orman Bakanlığı 15 enerji şirketine 513 bin lira ceza kesti.

Bölgede yapılan incelemenin ardından Çevre ve Orman Bakanlığı ile DSİ yetkililerinin hazırladıkları raporda söz konusu şirketler için “doğada büyük tahribatlar oluştuğu” görüşüne yer verildi.

Çevreci Örgütlerin İddaları Doğrulandı
Rize Vadilerinde devam eden HES inşaatlarını 1 aylık periyotlarla incelemeye başlayan yetkililerin hazırladığı raporlar çevrecilerin tezlerini doğrular nitelikte.
Raporda şu cümlelere yer verildi:
“Mevcut HES inşaatları nedeniyle açılan su iletim tünelleri ve cebri boruların geçtiği alanlardaki hafriyatların gelişigüzel eğimli arazilere bırakılmasıyla orman alanlarında büyük tahribatlar oluştu. Dere yatakları doldurularak, su akım rejimi ve kalitesi olumsuz etkilenmektedir. Yapılan çalışmalarda gerekli tedbirler alınmadığı için çevre kirliliği oluştu, işletmeye geçmiş tesislerde dere yatağına bırakılacak ihtiyaç suyunun yetersiz, balık geçitlerinin de hiç yapılmamış ya da uygun inşa edilmediği görüldü.”

Neler Yapılmalı?
Hazırlanan raporda HES’lerin çevre tahribatını azaltmak için alınması gereken önlemler şöyle sıralandı:

 • DSİ ile Çevre ve Orman Müdürlüğü ve Tarım Müdürlüğü yetkililerinden oluşan bir kontrol kurulu oluşturulmalı
 • Havza değişikliği teklif edilen projelere sıcak bakılmamalı.
 • Kanal tipi yerine tünel tipi projeler yapılmalı.
 • Tünel tipi uygun olmayan bölgelere HES yapılmamalı.
 • HES projelerinde balık geçidi bulunmalı.

One thought on “15 HES Ceza Aldı

 1. Abdulkadir YAZICI

  Sayın
  HES yapan iş adamlarına;Tüm Türkiye sathında HES projelerinizin ilk aşamasında hem işletme safhasında sizlere gerekli olan Akım Gözlem İstasyonları kurarak gözlem yapmak hem de diğer periyodik akım ölçümleri yaparak , işletme safhasında Hidroelektirik Santralinize gerekli olan her türlü sistemi kurarak gereksiz mali girdilerden siz kurtarıyoruz. HES tesislerine Giren ve çıkan suyu, Can suyu, Yükleme havuzu, Gözlemlerini Cebri boru ve kanallarınızda Ultrasonik debi ölçerler yardımıyla akım ölçümleri yaparak sizlere hizmet sunmaktayız arayınız görüşelim.
  Hidrolog ve Teknik arkadaşlarımla HES ler için Akım ölçümü, bunun dışında diğer kamulaştırma ve su hakları hususunda, Elektrik üreten firmalara hizmet vermekteyiz Firmanız, Etkin olarak Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz yöresi başta olmak üzer çeşitli bölgelerde faaliyetin sürdürmektedir.Yirmi beş yıllık Hidrolog ve branşlarında deneyimli Mühendis arkadaşlarımızla işlerimizi eksiksiz olarak yerine getirmeyi tahahüt etmekteyiz
  AKAYHİDROMETRİ ve
  HİDROMETEOROLOJİK GÖZLEMLER
  Akay Hidrometri ve Hidrometeorolojik gözlemlerin yürütmekte olduğu başlıca hizmetleri; Kamu Kurum ve Kuruluşları ile Özel Kuruluşların Türkiye ve Yurtdışındaki akarsular ile ilgili yapacakları her türlü hidrolojik çalışmalara esas teşkil edecek olan akarsu akım verilerinin toplanması için, başta Akarsu Gözlem İstasyonları olmak üzere her türlü Hidrometrik Gözlem istasyonu kurulması, HES işletmeye hazırlandığında gerekli olan Giriş, çıkış kanallarına Debi ölçüm(Debimetre)ve Can suyu tesbiti için, Cebri boru larda ki sarfiyat debisini sürekli bulmak için Ultrasonik Debimetreler kurup bunları kotnrol odaları ve bürolardan izleyebilme sistemleri, bu istasyonların çalıştırılması, verilerinin toplanması ve değerlendirilerek: İlgilenen kurum ve kuruluşlara ara teknisyenlik görevi sunmaktadır. Web sitemizi ziyaret etmeniz, dileğiyle kolay gelsin.

  Abdulkadir YAZICI
  Hıdrolog……
  Akay Hidrometri
  ve
  Hidrometeoroloji Gözlemler

  AliağaMah.Polat Sk.Gürcükapı
  Çavuşoğlu işhanı 4/16 Yakutiye
  25100 ERZURUM
  Tlf: 0(442) 2340275
  Faks: 0(442) 2340276
  Gsm: 05337261856
  05418311951

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir