AB'den Yenilenebilir Enerji Çağrısı

By | 2 Şubat 2011


AB Komisyonu, bir iç pazar yaratılması için 27 üye ülkenin yenilenebilir enerjiler alanında işbirliğini artırmasını istiyor. Ancak bazı AB ülkeleri çevre dostu enerjileri teşvik etmekte yavaş davranıyor.

Yenilenebilir enerjilerin sayısız avantajı biliniyor: Çevre dostular, doğal gaz ve petrol tekellerinden bağımsızlar ve aynı zamanda istihdam yaratıyorlar.

Bu nedenle AB Komisyonu, enerji alanında bir iç pazar yaratılması için 27 üye ülkenin yenilenebilir enerjiler alanında işbirliğini artırmasını istiyor. Birlik, çevre dostu enerjilerle Avrupa çapında yılda 100 milyar euro tasarruf etmeyi planlıyor. AB Komisyonu’nun enerjiden sorumlu Alman komiseri Günther Oettinger’in temel hedefi ise İngiltere ve İskoçya’dan Hamburg ve Köln’e uzanan rüzgür tribünleri ve Kuzey Afrika güneşini İtalya üzerinden İsviçre ve Münih’e taşıyacak sistemlerle, Avrupa’da enerji alanında bir iç pazar yaratmak.

Ancak Oettinger, Avrupa’da yenilenebilir enerjilerle ilgili birçok sorun olduğunu söylüyor. Oettinger, “Maalesef ulusal teşvik düzenlemeleri, yenilenebilir enerjiler için verimli bir şekilde geliştirilmiyor. Masrafları düşük tutmak için bizim rüzgarın estiği yerde rüzgar tribünleri, güneşin parladığı yerde de güneş panelleri inşa etmemiz gerekli” diyor.

AB’nin hedefi

Avrupa Birliği’nin hedefi, yenilenebilir enerjilerin kullanım oranını 2020 yılına kadar yüzde 20’ye yükseltmek.

Ancak AB yetkilisi Oettinger, her üye ülkenin gerekli çabayı göstermediğini belirterek “2010 yılında bazı üyeler, plan dahilinde ilerleme kaydetti, bazıları ise bunun da ötesine geçti. Ancak diğerleri hala arkadan ağır aksak geliyor” şeklinde konuşuyor.

Yeşil elektrik

Yenilenebilir enerjide başı çeken ülkelerden Almanya, yeşil elektrik kullanımında ilerleme sağladı, ancak biyoyakıtlar konusunda hala harekete geçmesi bekleniyor. Avrupa Birliği’nin belirlediği hedefe yine de ulaşabileceğini belirten Günther Oettinger, bunun için üyelerin yenilenebilir enerji teşvikleri için daha fazla para ayırmasını istiyor.

Oettinger, “2009 yılında yenilenebilir enerjiler içi 35 milyar euro yatırım yapılmıştı. Önümüzdeki yıllarda bu miktarın 70 milyar euroya katlanması şart. Hedeflerimize ulaşmak ve düşük karbon enerjileri üretmek istiyorsak yıldan yıla da bu artmalı“ şeklinde konuştu.

Oettinger ayrıca yeşil elektrik konusunda da işbirliğinin arttırılması çağrısında bulunuyor. Bunun yenilenebilir enerjilerin her alanda eşit oranda teşvik edilmesi anlamına gelmediğini kaydeden Avrupalı yetkili, Almanya’daki teşvik düzenlemelerinin örnek alınabileceğini belirtiyor.

Enerji Zirvesi

Avrupa Birliği ülkeleri, işte tüm bu sorunları ve önerileri, 4 Şubat’da yapılacak Enerji Zirvesi’nde ele alacak. AB Dönem Başkanı Macaristan’ın başkanlığında düzenlenecek zirve öncesi başkentler arasındaki pazarlıklar ise kıyasıya devam ediyor.

Kaynak: http://www.dw-world.de/dw/article/0,,14807411,00.html

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir