Çanakkale Boğazı Enerji Üretebilir

By | 10 Mayıs 2012


ABD’nin New Hampshire Üniversitesi Makine ve Okyanus Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Barbaros Çelikkol, Çanakkale ve boğazın, enerji elde edimi için çok önemli yerler olduğuna işaret ederek, ”Çanakkale Boğazı’ndaki akıntı gücünden elektrik enerjisi elde etmeyi ümit ediyoruz” dedi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Su Ürünleri Fakültesi’nde konuk öğretim üyesi olarak bulunan Çelikkol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada alternatif enerji üretim kaynakları oluşturulduğunu, kendisinin de bu konuyla ilgili çalışmalar yürüttüğünü söyledi.

Akıntı gücünden elektrik enerjisi üretimine imkan sunan Alaska ve Kanada’nın yanı sıra Kuzey İrlanda ve İskoçya’da yüksek akıntılar olduğuna işaret eden Çelikkol, ”Bu yüksek akıntıların hemen hemen hepsi ‘med cezir akıntı’ dediğimiz özelliğe sahip. Tabii bizim çalışma yaptığımız alanlardaki akıntılarla gerekli enerjiyi elde edemeyiz, ancak türbin geliştirmek için çalışmalarımızı sürdürmemiz gerekiyor” dedi.

Çelikkol, alternatif elektrik enerjisi üretimi için en önemli noktaların boğazlar olduğunu ifade ederek, ”Boğazlardan elde edilen enerji, Türkiye’nin enerjisini karşılayamaz. Zaten boğazların çeşitli kullanım alanları var. Örneğin deniz trafiği var, boğazın tümünü enerji üretimi için kullanamayız. İstanbul ve Çanakkale boğazları bizler için önemli kaynaklar. Çanakkale Boğazı , barındırdığı daha az trafik nedeniyle çalışma ve araştırmalar için çok daha fazla önem arz ediyor” diye konuştu.

Çanakkale ile boğazın çok önemli yerler olduğunu, üniversite yönetimi ile devletin konuya destek vermesi halinde bir proje hazırlanabileceğini, kendisinin Çanakkale’de olmasa bile uzaktan destek vermeye hazır olduğunu ifade eden Çelikkol, Çanakkale Boğazı’ndaki akıntı gücünden elektrik enerjisi elde etmeyi ümit ettiklerini bildirdi.

”Elektriği hidrojen gazına çevirip depolayabiliriz”

Prof. Dr. Barbaros Çelikkol, alternatif enerji kaynaklarından elde edilen elektrik enerjisinin hidrojen gazına çevrilip depolanabileceğini söyledi.

Dünyada birçok bilim insanının hidrojen ekonomisi üzerine çalıştığına işaret eden Çelikkol, ”Bu anlamda gerek rüzgardan, gerekse akıntıdan elde edilen enerji, hidrojen gazı olarak depolanabilir. Çalışmalarını sürdürdüğümüz konuyla ilgili olarak akıntılardan enerji elde edebileceğimizi söylüyorum. Önümüzdeki süreçte rüzgar enerjisi ve solar enerji dediğimiz güneş enerji sistemleri daha da gelişecek. Çok sayıda barajımız var, o barajlardan elde ettiğimiz enerjiler gelişecek” diye konuştu.

Çelikkol, üniversitelerin, endüstri kuruluşlarının ve hükümetin bir konsorsiyum kurup, bunları araştırma merkezleriyle geliştirip, enerji konusunu çok iyi şekilde destekleyebileceklerini belirterek, ”TÜBİTAK’ın bu konuda önemli projeleri var. Üniversitedeki hocalarımız, endüstri temsilcileriyle bir araya gelip yazdıkları projelerle buna destek verebilirler” dedi. SAMANYOLU

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir