Müsiad'dan Güneş Enerjisi Paneli

By | 16 Aralık 2012

Musiad enerji
MÜSİAD Enerji ve Çevre Sektör Kurulu ve MÜSİAD Mardin Şubesi’nin organize ettiği toplantıda “ Güneşin Gücü, Enerji ve Çevre “ konulu bir panel düzenlendi. Panelde günümüzde herkesin kendi elektriğini üretebileceği ve güneş enerjisinin  yerli ve sonsuz enerji kaynağımız olduğu vurgusu yapıldı.   

MÜSİAD Enerli ve Sektör Kurulu Başkanı Mustafa Albayrak başkanlığında düzenlenen panelde, Norm Enerji Sistemleri Genel Müdürü İbrahim Erkan Yenen, ‘Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi ve Yatırımları’; Çözüm Mühendislik Genel Müdürü Mustafa İşcan, ‘Enerji Verimliliği ve Enerjinin Etkin Kullanımı’; AEM Çevre Laboratuvarı Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Keleş, ‘Geri Dönüşüm Ekonomisi ve Çevreye Katkıları’; Enerji ve tabii Kaynaklar Bakanlığı TEMSAN Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Toprak ise ‘Türkiye Enerjisi ile Alakalı Devletin Teşvik ve Yatırımları’ konularında sunumlar yaptı.

Panel sonrası MÜSİAD tarafından yayınlanan bildirgede “Güneş Enerjisinin doğru ve faydalı bir biçimde kullanılmasıyla Türkiye’nin  çok ciddi bir enerji potansiyeline sahip olabileceği vurgulandı. MÜSİAD tarafından açıklanan bildirgede yeralan bazı çarpıcı başlıklar şöyle;

 Günümüzde Herkes Kendi Elektiriğini Üretebilir

Son yasal düzenlemeler neticesinde 500 kW ‘a kadar olan Yenilenebilir Enerji uygulamaları için Lisans zorunluluğu bulunmuyor. Günümüzde Elektrik Abonesi olan herkes (her gerçek veya tüzel kişi) lisanssız elektrik üretim tesisi kurabilir, kendi elektriğini kendi üretebilir. Üretilen elektriğin ihtiyaç fazlası kısmı için de 10 süreyle alım garantisi sağlanmıştır. Güneş Enerjisine Dayalı Üretim Tesisi için uygulanacak alım fiyatı 13,3 ABD Doları cent / kWh.

Ülke Genelinde Yeni Sektörler ve İstihdam Alanları Oluşacaktır

Bu uygulama prensip olarak yaygın ve etkin kullanımı olan Dünya uygulamaları ile aynıdır. Bugüne kadar gelişemeyen Güneş Elektriği sektörünün önü açılmış, gerek tüketiciler gerekse yatırımcılar için uygun altyapı ve cazip fırsatlar sağlanmıştır. Uygulamaların yaygınlaşması ile birlikte ülke genelinde çok yeni sektörler ve istihdam imkanları da oluşacaktır.

Güneş Enerjisi Yerli ve Sonsuz Enerji Kaynağımızdır

Çevre dostu Güneş Enerjisi tamamen bize ait yerli ve yenilenebilir, sonsuz enerji kaynağımızdır. Bugün için şanslı iklim kuşağındaki ülkemizin güneş potansiyeli ve güneşten elektrik üretimine sağlanan tarife desteği yabancı yatırımcıların ilgisini çekmektedir. Ülke çapında pazar, ticari işbirliği, keşif, arazi ve yatırım olanaklarını araştırmaktadırlar.

Güneşten elektrik üretimi için toplumda yaygın ilgi olduğunu görüyoruz. Ancak yeterli yerli referans olmaması ile bilgi kirliliği, geçici de olsa güncel sıkıntı ve riskler olarak görülmektedir. Dışa bağımlılığı azaltıp, kaynak çeşitlendirmesine giderek arz güvenliğini arttırmak için yeni alternatifimiz güneş enerjisine gerekli önemi vermeliyiz.
Musiad enerji

Güneş Enerjisi Karlı Bir Yatırım Alanıdır

Düşen ekipman maliyetleri ile ülkemizin fazla güneş potansiyeli göz önüne alındığında karlı bir yatırım ve cazip amortisman süreleri bizleri beklemektedir. Bilindiği üzere konvansiyonel kaynaklara dayalı elektrik üretim maliyetleri tüm dünyada sürekli artmaktadır. Güneş elektriğinin birim kWh fiyatı, zaten sürekli olarak yükselmekte olan geleneksel şebeke elektriğinin birim kWh fiyatını ( yani şebeke paritesini – grid parity ) yakaladığı an artık bu teşviklere de gerek kalmayacağı öngörülmektedir.

Kayıp Kaçak Oranı Düşecektir

Tüketimin olduğu yerde üretim yapılacağı için kayıp-kaçak oranı düşecektir. Elektrik üretim, iletim, bakım ve işletme gibi kalemlerdeki kamu kaynaklarında çok ciddi tasarruflar sağlanacaktır.

Yenilenebilir Enerji Konusunda Branşlaşma Sağlanmalıdır

Kısa ve orta vadede yerel işgücü için teknik eğitim programları başlatılabilir. Mesleki okullarda Yenilenebilir Enerji konusunda branşlaşma sağlanabilir. Toplumu bilgilendirme ve çalışır-işlevsel demo sistemlerin yaygınlaşmasına öncelik verilmelidir. Bilgi kirliliği ile standardizasyon alanlarına azami önem verilmeli. Finans sektörü de Güneşten Elektrik Üretimine özel uzun vadeli kaynak, kredi, fon yöntemleri geliştirilmelidir.

4 thoughts on “Müsiad'dan Güneş Enerjisi Paneli

 1. Alitemel Kurtaran

  Sizleri yaklaşık bir yıldır takip ediyorum. Yazılar, makaleler daha çok büyük üretim simtemlerine yönelik teorik, yazılar. Olmasıda gerekiyor. benim ihtiyacım, bir çiftlikte ihtiyacım olan elektriği nasıl, kaça ve hangi firmayla kurabilirim ? sorularının cevabı olacak bilgilerdir.
  Tabiiki kişiye özel bilgiler veremezsiniz. Ancak türkiye geneli için geçerli olabilecek ayrıntılar olabilir. Hangi bölgede hangi firmalar var? Deneyimleri, güvenilirlikleri nedir? v.b.
  Yinede çok’mu özel oldu? başarılar diliyorum.
  Alitemel Kurtaran.

  Reply
 2. Solar Akademy

  Güneşten Elektrik Üretimi artık daha kolay, pratik ve ucuz. Ancak ihtiyaç, altyapı, kurulacak bölge / şehir gibi hususlarda daha detaylı bilgiler gerekir. Örneğin AC 220 Volt Şebeke Elektriği halen mevcut mudur, amaç nedir vb.
  İletişim için : info@solar-akademi.com

  Reply
 3. ali aksoylu

  benim 70 dekar arazimin bir köşesinde küçük bir çiftliğim var.burada 22kw lık 4 lük tabir ettiğimiz bir dalgıcım mevcut şebekeye bağlı 100 kw lık bir trafom var.bunun elektriğini güneşten elde etmek istiyorum bana elektrik altı ay lazım diğer altı ayda üretileni şebekeye satmak satmak istiyorum.Yaklaşık bir maliyet ve devlet teşvik, kredi nasıl yardımcı oluyor aydınlatırmısınız.Teşekkürler.

  Reply
 4. Solar Academy

  500 kW güce kadar olan Yenilenebilir Enerji uygulamaları için Lisans alma zorunluluğu bulunmuyor. Yani, Elektrik Abonesi olan herkes lisanssız elektrik üretim tesisi kurabilir. Örneğin kendi elektriğinizi güneşten kendiniz üretebilirsiniz. Kullanmadığınız saatlerde, günlerde, aylarda üretilen fazla elektriği de, alım garantili olarak şebekeye geri satabilirsiniz.
  İletişim için : info@solar-akademi.com

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir