Sürdürülebilir Enerji Hareketi Başladı

By | 7 Mayıs 2013

İbrahim Erkan Yenen
Sürdürülebilir Enerji Hareketi Derneği (SEHAD) ile Marmara Belediyeler Birliği Çevre Yönetim Merkezi, toplumsal ve çevresel sorunlara inovatif enerji yönetimi yaklaşımıyla çözüm getirmeyi amaçlayan, kamuoyunu bilinçlendirme çalışmaları ile Belediyelerde Sürdürülebilir enerji verimliliğini ve Yenilebilir enerji çözümlerini yaygınlaştırmak için harekete geçti.

 

Eğitimlerle Türkiye’de ve bölgesel ölçekte yerel kaynaklı, yenilenebilir enerji üretiminin ve kullanımının yaygınlaştırılması, kurumların kapasitelerinin geliştirilmesi ve sosyal ve çevresel problemlere çözüm üretilmesi hedeflenmekte.

Belediyelere ve tüm kamuoyuna yönelik güneş, rüzgar, yenilenebilir enerji sistemleri ve enerji verimliliği gibi tüm enerji yönetimi konularında verilen eğitimler ücretsiz olup, enerji ihtiyacının istenilen her yerde ve güneş enerjisiyle bedava olarak karşılanmasını sağlayan mobil enerji ünitesi ile deprem ve tüm doğal afetler de kullanılabilecek acil ve hayati ekipmanların enerji ihtiyacının da alternatif enerjilerle yerinde karşılanması için teknolojiler tanıtılmaktadır.

SEHAD-erkan-yenen

Gelen talepler doğrultusunda Marmara Belediyeler Birliği Çevre Yönetim Merkezi’nin desteğiyle 27 Nisan 2013 tarihinde Tekirdağ Belediyesi Konferans Salonunda “Güneş Elektriğinde Yeni Dönem” başlığıyla bölgedeki ilk eğitim gerçekleştirildi.

Seminerde belediyeler, tarım birlikleri, kamu kurumları, akademik personel ve özel sektör başta olmak üzere farklı çalışma alanlarından 50 ye yakın katılımcı Güneş Elektriği ve Tarımsal uygulamalar konusunda bilgilendirildi. Eğitimlere Marmara Bölgesinde farklı illerde programlı olarak devam edilecek.

2 thoughts on “Sürdürülebilir Enerji Hareketi Başladı

 1. Hasan Eker

  Bakalım böyle bir hareket ne kadar sürecek?
  Genelde en geç bir-iki yıl sonra hareketten iz bile kalmıyor…
  Faktör 5-i bilen varmı aralarında?
  Ortalama 300 gün güneşi olan, 10-15 bölgede bol bol rüzgarı esen, jeotermal kaynaklarda dünyada ilk 10 ülke arasına giren bir ülkede, geri zekalılar atom santralleri kuruyorlar!
  Sonrada gelmişler sürdürülebilir enejiden bahsediyorlar?!
  http://www.hasan-eker.com

  Reply
 2. Solar Academy

  HARİÇTEN GAZEL OKUMAK nedir, diye merak edenler için katkı;

  – Bir konu hakkında bizi ilgilendirmediği halde yorum yapmak, öğüt vermek veya olayın içinde bulunmadığımız için işin zorluklarını bilmeden dışarıdan sallamak (Kaynak : EksiSozluk)

  – Üzerimize vazife olmayan işlere karışıp, bilmedik konularda ukalalık yapmak (Kaynak : UludagSozluk)

  – Dıştan müdahale etmek, uzaktan idare etmek, akıl vermek (Kaynak : TurkceSozlukler)

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir