Türkiye'nin En Verimli Isıtma Projesi

By | 15 Haziran 2010

Solimpeks’in İzmir’de Pasha otele Türkiye’de ilk kez üretilen bir ürün ile kurduğu sistem ile toplu sistemlerde en verimli ürünün serpantinli kollektör olduğunu gösteriyor. Solimpeks’in İzmir’de Pasha otele Türkiye’de ilk kez üretilen bir ürün ile kurduğu sistem ile toplu sistemlerde en verimli ürünün serpantinli kollektör olduğunu gösteriyor. Türkiye’de ilk olarak 2008 yılında Solimpeks tarafından üretilen ve toplu sistemlerde en verimli sistem olma özelliğini taşıyan Solimpeks’in serpantinli kollektörü dünyanın en verimli ikinci kollektörü olma özelliğini de taşıyor.

Bu sistemlerde panelin içinde dolaşan su kısa sürede boşaltılabildiğinden istendiği dönemde kolayca kapatılabiliyor, boruların içinde su ya da diğer hiçbir maddenin kalmaması sayesinde de panel ömrü ve performansı en üst düzeye çıkarılıyor. 152 adet serpantinli kollektör, 7 adet 5’er tonluk akümülasyon tankı kullanılan projede, kollektörlerde ulaşılan sıcaklık değerleri 110 derece. Pasha otel yaz aylarında havanın aşırı bulutlu olmaması durumunda sıcak suya hiç para ödemeyecek. Kış aylarında ise konaklamanın da azalacak olmasından dolayı faturasını %80 ve 90 oranında azaltmış olacak.

Mimari yapıya hiçbir zarar vermeden uygulanan projede görüntü kirliliği oluşmaması için kollektörler 15 derecelik bir eğimle kuruldu, bu düşük eğim sayesinde de tüketimin fazla olduğu yaz aylarında sistemde daha fazla sıcak su üretilecek, tüketimin daha az olduğu kış aylarında da daha az sıcak su elde edilebilecek.

Projede kullanılan serpantinli güneş paneli dünyada 4-5 üretici tarafından üretilebilen bir ürün olma özelliğini taşıyor. İlk olarak Almanya tarafından üretilen bu sistemler tüm dünyada yaygın olarak oteller tarafından kullanılıyor. Tüm dünyadaki serpantinli kollektör karşılaştırmalarında, verimlilik değerlerine bakıldığında Solimpeks’in serpantinli bu ürünü test raporlarında ikinci sırada bulunuyor; Solimpeks’in tek akışkan kanallı serpantinli drain endüstriyel ve bireysel olmak üzere birçok otel tarafından kullanılması planlanıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir