Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       

Enerjilerini Kendileri üretiyorlar

Güssing’te bulunan Avrupa Yenilenebilir Enerji Kaynakları Merkezi Direktörü Reinhard Koch, kasabanın enerji bakımından bütünüyle özerk hale geldiğini, gereksiniminin yüzde 100’ünü yenilenebilir kaynaklardan sağladığını belirtiyor. Yenilenebilir enerjiler, petrol, gaz, kömür gibi fosil yakıtların aksine; su, güneş, rüzgar, bitki gibi doğal kökenli tükenmeyen kaynaklardan oluşuyor.

Koch, “Güssing bölgesinin yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılan yatırımlar sayesinde ekonomik bir canlanma yaşadığına da dikkat çekiyor: “Bu kent 15 yıl önce Avrupa’nın en yoksul bölgelerinden biriydi. Güssing’liler iş bulmak için göç ediyordu. Şimdilerde ise yeni enerji teknolojilerinin odak noktasında”. Koch yatırımları, “Bugün yenilenebilir enerji teknolojisi konusunda Avrupa’nın diğer bölgelerinden birkaç yıl öndeyiz” diye tanımlıyor.

HÜKÜMETLERİN ENERJİ POLİTİKALARI SÜREKLİLİK GÖSTERMELİ
Avusturya hükümetleri enerji yatırımlarında süreklilik göstererek bölgeye 35 yeni enerji üretim tesisi kurdu. AB’nin desteklediği plan uyarınca, ilk tesisler organik maddelerin işlenmesi, bitkisel ve hayvansal atıkların ısı, elektrik ve biyodizel üretimde kullanılması konularında uzmanlaşıyordu. Sıcak su elde etme ve ısınma amacıyla termik ve fotovoltaik güneş santralleri tesis edildi. Bölgede güçlü rüzgarlar esmediği için rüzgar enerjisi kullanılmıyor.

YENİLENEBİLİR ENERJİ KENTİ ISITIYOR
AB Yenilenebilir Enerji Kaynakları Merkezi uzmanı Daniela Augustin de, ahşabın gaz haline getirilerek elektrik enerjisine dönüştürüldüğü santralin, dünyadaki tek örnek olduğunu belirtiyor. Santral, kasabanın ısıtılması ve elektrik şebekesinin beslenmesinde kullanılıyor. Santral, yıllık elektrik ihtiyacı 2 megawatt olan Güssing kasabasının tüm ihtiyacını karşılıyor. Aynı zamanda kentin yıllık 4.5 megawatt ısı ihtiyacını karşılayan santralin üretim maliyeti mazottan yüzde 30 ucuza geliyor. Koch, “Her yıl ısınma için 70 milyon, elektrik için 28 milyon KW/saat enerji üretiyoruz. Yıllık biyodizel üretimimiz de 8 bin ton” diye konuşuyor.
NTVMSNBC


  HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi