Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       

 

Devlerin Gözü Elektrikte
ÖİB, ihale ilanı verdiği 3 elektrik dağıtım bölgesi için Avrupa’da tanıtım atağı başlattı. İspanyol ve İtalyan firmalar ihaleyle yakından ilgileniyor. Büyük yerli holdingler de teklif vermeye hazırlanıyor.


Bir süre önce ihale ilanı verilen elektrik dağıtım özelleştirmeleri için tanıtım atağı başlatıldı. Özelleştirme İdaresi Başkanı ve başkan yardımcısının yer aldığı bir heyet hafta başında ilk olarak Almanya’nın Münih kentinde toplantı düzenledi. Yatırımcılarla bir araya gelen yetkililer, dağıtım ihaleleri hakkında bilgi verdi, potansiyel alıcıların isteklerini ve sorularını dinledi. Bu ülkeden dünya enerji devleri arasında yer alan E.ON, RWE ve Siemens’in ihalelere teklif getirmesi bekleniyor

Daha sonra İspanya’nın Madrid kentine geçen heyet burada da yatırımcılarla bir araya gelecek. İspanya’dan Iberdrola şirketi Turcas’la ortak olarak elektrik dağıtım ihalelerine katılacaklarını açıkladı. Bir başka İspanyol firma Endesa da teklif getirecekler arasında.

İtalyan’ın en büyük enerji şirketi Enel ise, elektrik dağıtım özelleştirmelerinde üç bölge için Aralık ayına kadar teklif vereceğini açıkladı. İhale ile ilgilenen yabancılar arasında dikkat çeken bir başka firma da Amerikalı AES.


YERLİ DEV HOLDİNGLER DE TALİP
Yerliler arasında da kıyasıya bir rekabet yaşanıyor. Koç, Sabancı, Çalık, Zorlu ve Unit-Doğuş-Doğan ortaklığı gibi Türkiye’nin en büyük holdingleri ilk etapta ihaleye çıkarılan 3 bölge için teklif vermeye hazırlanıyor.13.09.2006

 


  HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
Toplam Ziyaretçi