Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
  Borla çalışan ilk uyduyu Türkiye yapıyor
 

 

 

 

  Türkiye, ilk mini uydusu BİLSAT'ın ardından şimdi 2. uydusu RASAT'ı uzaya yollamaya hazırlanıyor. TÜBİTAK Bilgi Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (BİLTEN)) organizasyonunda gerçekleşen çalışmalarda ise dünyada bir ilk yaşanıyor. Türkiye'nin gururu olacak yeni uyduda, yakıt olarak dünyada ilk kez bor madeninden elde edilen hidrojen enerjisi kullanılacak.

Tübitak Bilgi Teknolojileri ve Elektronik Araştıra Enstitüsü, Türkiye'nin ilk mini alçak irtifa uydusu BİLSAT'ın ardından yeni bir uydunun yapımı için çalışıyor. Türkiye'nin ilk mini uydusu BİLSAT'ın ardından yapımı süren 2. uydunun ismi RASAT olacak. RASAT'ın yüzde 80'i Türk mühendisler tarafından üretilecek. Türkiye'nin ilk mini uydusu BİLSAT, 12 metreye kadar görüntü verirken, yeni uydu RASAT ise bu standardı daha da yükseltecek ve 5 metreye kadar görüntü verebilecek. Uydunun x-band hızlı haberleşme sistemi, pil modülü ve gelişmiş kamera sistemi BİLTEN'de üretilecek.
RASAT'ın yollayacağı ayrıntılı görüntüler sayesinde, afetlere müdahalede daha küçük ayrıntılar gözlenebilecek. Ayrıca trafikte tıkanan yollar net şekilde görülebilecek, kaçak orman kesimleri izlenebilecek, tarım alanları kontrol edilebilecek, hatta terörle mücadelede de uydudan yararlanmak mümkün olacak. 100-150 kilogram ağırlında olacak RASAT'ın proje bedeli, 5-8 milyon dolar olarak hesaplandı.

RASAT uydusunu dünyadaki benzerlerinden ayıran en büyük özelliği ise, kullandığı yakıt. RASAT, uzay yolculuğunu Bor madeninden elde edilecek hidrojen enerjisi ile yapacak. Bugüne kadarki çalışmaları büyük gizlilik içinde yürütülen uydunun, yakıt sistemi üzerinde 1995 yılında NOBEL'e aday gösterilen ünlü Azeri kökenli bilim adamı Prof. Dr. Beycan İbrahimoğlu çalışıyor.

NOBEL'E ADAY PROF. DR. İBRAHİMOĞLU, BOR MADENİNDEN HİDROJEN ENERJİSİ ÜRETTİ

Nobel'e aday gösterilen bilim adamı Prof. Dr. İbrahimoğlu, aylık yayınlanan "Kırmızı Çizgi" dergisine yaptığı açıklamada, Bor madeninin önemine dikkat çekti. Türkiye'nin dünya bor rezervinin yüzde 70'ine tek başına sahip olduğunu vurgulayan İbrahimoğlu, bugüne kadar atıl kalan bu maddenin enerji elde etmek için kullanılmasıyla ülkenin enerjide dışa bağımlı olmaktan kurtarılabileceğini söyledi.
RASAT adlı uydu için çalıştığı laboratuarda bor cevherinden borhidroit elde etmeyi başardığını belirten İbrahimoğlu, bu sayede Türkiye'nin dünyada ilk kez bordan elde edilen yakıtla çalışan bir uyduya sahip olacağını kaydetti.

İbrahimoğlu'nun üzerinde çalıştığı sistem, RASAT'ın ihtiyaç duyduğu enerjiyi yakıt pillerinden sağlamasını öngörüyor. Yakıt pillerinde kullanılacak bordan hidrojen enerjisi elde edilecek. Yakıt pilleri ya da bir başka deyişle elektro kimyasal jeneratörler, tüm gelişmiş ülkeler tarafından geleceğin enerji kaynağı olarak görülüyor. ABD, yakıt pillerinin geliştirilmesi için 1.7 milyar dolarlık bir araştırma bütçesi ayırdı. ABD ordusu özellikle Irak'ta halen yakıt pillerini kullanıyor. Amerikan askerleri, bellerinde taşıdıkları siyah torbaların içinde bulunan yakıt pilleri sayesinde, gece görüş dürbünü, telefon, telsiz ve operasyonlarda kullandıkları tüm elektronik araçların enerjisini karşılayabiliyor.

Prof. Dr. Beycan İbrahimoğlu, tüm gelişmiş ülkelerde yakıt pillerinin yakın gelecekte içten yanmalı motorlarda kullanılacağını, tanklar, denizaltılar, helikopterler, arabalar, telsizler ve bilgisayarların bu sayede çalışacağını belirterek, bu nedenle yakıt olarak hidrojen depolayıcı borhidretlerin kullanımının da büyük önem arz ettiğini söyledi.

İbrahimoğlu, elektrik iletim sistemlerinde büyük elektrik kayıpları yaşandığına da dikkat çekerek, yakıt pillerinin devreye girmesi ile herkesin ihtiyaç duyduğu enerjiyi yanında taşıyabileceğini söyledi.

 

 


 

 
 HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
Toplam Ziyaretçi