Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
  İspanyol Iberdrola Şirketi 1.1 Milyonu Rüzgara Yatırıyor.

 

 

 

  

Türkiye enerji piyasasına elektrik dağıtım ihalerine katılarak hızlı bir girişe hazırlanan İspanya’nın en büyük enerji şirketi Iberdrola, şimdi de rüzgâra yatırım yapmak için harekete geçti. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’na (EPDK) toplam 1.000 megavatlık (MW) güce sahip rüzgar santralleri kurmak için lisans başvurusunda bulunan Iberdrola, bu proje için 1.1 milyar dolarlık kaynak ayırdı. EPDK Başkanı Yusuf Günay, “İspanyol şirket Iberdrola tüm Türkiye’de rüzgar santralleri kurmak için niyet beyanında bulundu, lisans için başvurdu. Kendilerine cevap vereceğiz. Bu başvuru, yabancı yatırımcıların Türkiye elektrik piyasasına olan güvenini gösteriyor” dedi.

PİYASAYI TANIMAK İSTİYOR
Rüzgar enerjisine yatırım yapmak için ağırlıklı olarak Ege bölgesini düşünen İspanyol Iberdrola, ilk etapta 20-30 MW’lik bir rüzgar santrali kurmayı ya da kurulu santraller ya da lisanslardan birini satın almayı planladığını EPDK’ya iletti. Iberdrola, bir yandan da kendi kuracağı santraller için, Türkiye’nin belli bölgelerinde rüzgar ölçümleri yapmaya da devam ediyor. EPDK’ya yazılı olarak başvuran şirket, kısa vadede Türkiye’deki enerji piyasasını yakından tanımayı amaçlıyor, daha sonra da yatırımlarını büyütmeyi hedefliyor.

Türkiye’de rüzgar enerjisinde şu an 51 MW’lik kurulu güç bulunuyor. Iberdrola ise 5-10 yıllık süre içinde 1.000 MW’lik yatırım için 1.1 milyar dolar kaynak ayırdı.

27 bin MW’ı aşan kurulu elektrik üretim gücüne sahip, 8 milyonu uluslararası, 18 milyona yakın müşterisi bulunan Iberdrola, rüzgar enerjisi üretiminde dünyanın en büyük kurulu gücüne sahip. Piyasa değeri 30 milyar doları bulan şirketin 2001-2008 yılları için 16 milyar euronun üzerinde bir yatırım planı bulunuyor.

Çeşme’ye 500 milyon dolar
EPDK Başkanı Yusuf Günay, toplam elektrik üretiminde binde 1 payı bulunan rüzgar enerjisinde, 2007 yılının başı itibarıyla 100 MW, 2008 yılının ilk yarısında ise toplam 230 MW’lik güce ulaşılacağını açıkladı. Günay şöyle devam etti: “Çeşme bölgesinde 460 MW’lık lisans vereceğiz. Altyapıya 20 milyon dolar yatırım gerekiyor. Önümüzdeki süreçte Çeşme’de 500 milyon dolar rüzgar yatırımı gerçekleştirilebilir.”

Rüzgardan 100 bin kişilik elektrik çıkacak
Çeşme’de Türkiye’nin en büyük enerji santrali Mare Manastır RES’i kuran Demirer ve Enercon, Ocak ayından itibaren tam kapasiteyle üretime geçmeye hazırlanıyor. Demirer Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erol Demirer, 39.2 MW güce sahip santralin tamamlandığında 100 bin kişinin elektrik ihtiyacının karşılanacağını ve Çeşme’nin dışardan elektrik almasına gerek kalmayacağını belirtti.

Haber: Evren BALLIM/VATAN

 

 


  HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
Toplam Ziyaretçi