Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
  ADIMLARI ELEKTRİK ÜRETECEK

 

 

 


Japonya’nın "The East Japan Railway" şirketi ya da kısaca JR East, Tokyo garındaki tren yolcularının adımlarının yarattığı titreşimleri elektriğe dönüştürerek, alternatif enerji kaynağı yaratmaya çalışıyorJR East, bu yöntemin olumlu sonuç verip vermeyeceğini denemek amacıyla Tokyo garındaki bilet gişelerinin önüne yolcuların adımlarının yarattığı basınç ve vibrasyonu elektriğe dönüştüren bir sistemin parçası olan 6 büyük lastik örtü yerleştirdi.

JR East sözcüsü Takahiro Kikuchi, Tokyo garını günde 760 bin kişinin kullandığını belirterek, "Bu insanların gücünü daha çevre dostu istasyonlar yaratmak için kullanmanın yollarını arıyoruz" dedi.

İlkel şarap üretme yöntemindeki "ne kadar çok basarsan, o kadar çok üzüm suyu elde edersin" ilkesinden hareket ettiklerini söyleyen Kikuchi, iki ay süreyle bu sistemi deneyeceklerini ve sonrasında topladıkları veriler ışığında uygulamaya geçip geçmeyeceklerine karar vereceklerini belirtti.

Tokyo garındaki insanların çoğu bu büyük lastik paspasların ne işe yaradığının ve bir deneye katıldıklarının farkında görünmezken, bir ekrandan günde ne kadar elektrik enerjisi toplandığı izlenebiliyor.

Tokyo metrosu'ndan kısa bir görüntü. Eğer sistem tutarsa bunca insan gereken enerjiyi üretebileceğe benziyor


Önce garın zemininde tadilat yapıldığı için bu lastik örtülerin serildiğini düşünen yolcular gerçeği öğrenince, bunun harika bir fikir olduğunu söyleyerek, çevre açısından bunu desteklediklerini açıklıyorlar.

Alternatif enerji kaynağı olarak görülen bu teknolojiden başka kalabalık yerlerdeki insan trafiğinden veya konserlerde zıplayan, dans eden insanların yarattığı titreşimlerden de faydalanmanın olası olduğu belirtiliyor

 

 


  HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
Toplam Ziyaretçi