Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
  SURİYE SINIRINDA 8 KUYUDA PETROL BULUNDU

 

 

 

Suriye sınırında açılan 8 kuyunun hepsinde petrol bulunduğunu belirten Enerji Bakanı Güler, “Azı veren Allah, çoğu da verir. Sabırla çalışıyoruz” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, bağlı kuruluşları ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) bütçelerinin görüşülmesine başlandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, yaptığı sunumda Güler, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) arama faaliyetlerine ağırlık verdiğini ve kurumun son 4 yılda yatırım bütçesinin yüzde 800 artırıldığını kaydetti.

Karadeniz ve Akdeniz’de 3 boyutlu sismik arama çalışmalarının devam ettiğini belirten Güler, 2006 programında 45 kuyunun açılmasının programlandığını, bu sayının 70’e revize edildiğini kaydetti.

GÜLER: AZI VEREN ALLAH, ÇOĞU DA VERİR
Önceki yıllarda açılan 8 veya 9 kuyudan sadece 1’inde petrol bulunduğunu ifade eden Hilmi Güler, Suriye sınırında açılan 8 kuyudan 8’inde petrol bulunduğunu ifade etti. Bulunan petrolün Suriye, İran, Irak veya Suudi Arabistan’da bir kuyudan çıkan petrol kadar fazla olmadığını, ancak ekonomik olduğunu dile getiren Güler, “Ama azı veren Allah, çoğu da verir. Sabırla çalışıyoruz” dedi.

Doğalgaz depolama çalışmalarına ilişkin bilgi veren Güler, Silivri’deki doğal gaz deposunun bitmek üzere olduğunu, 1,6 milyar metreküp kapasitesi bulunan bu deponun genişletilmesi imkanı bulunduğunu; Tuz Gölü doğal gaz depolama projesinin ise sürdüğünü söyledi.

4 YILDIR ELEKTRİĞE ZAM YAPMADIK’
Güler, elektrikte kayıp-kaçak oranlarının azaltılmasına dönük çalışmalar, yerli ve yenilenebilir kaynakların elektrik enerji üretmede kullanılması sonucunda elektriğe 4 yıldır zam yapılmadığını söyledi.

Kasım 2002-Ekim 2006 döneminde elektrik enerjisi satış tarifelerinde herhangi bir artış yapılmadığını, aksine sanayide kullanılan elektriğin fiyatının ortalama yüzde 6.5, konutlarda kullanılan elektriğin fiyatının da ortalama yüzde 1.5 oranında indirildiğini kaydeden Güler, enerji maliyetlerinin düşürülmesine yönelik çalışmaların devam edeceğini söyledi.

NÜKLEER ENERJİ ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR’
Nükleer enerji konusunda yapılan çalışmaların fevkalade iyi yürüdüğünü kaydeden Güler, Türkiye’nin nükleer enerji konusunda yeni bir ülke zannedildiğini, fakat böyle olmadığını; Türkiye Atom Enerji Kurumu’nun (TAEK) 1956 yılında kurulduğunu söyledi.

Türkiye’nin nükleer enerji konusunda deneyimli bir ülke olduğunu vurgulayan Güler, halen 280 nükleer tıp merkezinin Türkiye’de çalıştığını kaydetti.
NTVMSNBC
   HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
Toplam Ziyaretçi