Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
 
Solar Katamaran Atlantik'geçti

 

 

 

5 ay önce sitemizde haberini yaptığımız solar katamaran hedefine ulaştı ve Atlantik Okyanusu'nu geçmeyi başardı.

5 ay önce İspanya'nın Cadix limanından demir alan "Sun21", Atlantik'te 13 bin km yol katettikten sonra New York limanına ulaştı.

 

Bu çevreci girişimi destekleyen Cenevrerdeki "Transatlantic 21" adlı dernek, 5 kişilik tekne mürettebatının dün gece New York'a vardığını açıkladı.
    
Yelkenleri olmadığı için rüzgardan da yararlanmayan 14 metre uzunluğunda, 6 metre genişliğindeki beyaz katamaranın her tarafı güneş panelleriyle kaplıydı. 60 metrekarelik panellerin topladığı güneş enerjisi, elektrik enerjisine çevrildi ve tekne yelkenli hızıyla Atlantik'i geçti. Tekne günde ortalama 200 km yol yaptı.


"Sun21"in Guinness rekorlar kitabına girmesi bekleniyor.

Girişimin amacı, yenilenebilir enerji konusuna dikkati çekmek olarak açıklanmıştı

Çevreci temiz enerji kullanımını desteklemek için, güneş enerjisiyle çalışan bir katamaran ilk kez Atlas Okyanusu’nu geçmeye çalışacak.
Daha önce sitemizde yayınlanan haberin metni aşağıdadır.

21.11.2006

Solar katamaran, 26 Kasım Pazar günü İspanya’nın güneyindeki Sevilla kentinden hareket edecek. "Sun 21" adlı teknenin İsviçreli mürettebatı, ortalama 5-6 deniz mili (saatte 9-11 kilometre) hızla 12.900 kilometre'lik yolculuğu Mayıs ayında tek bir benzin damlası kullanmadan bitirmeyi hedefliyor.
Yelkensiz Sun 21 teknesi, bütünüyle güneş enerjisinden yararlanacak. 14 metre uzunluğunda ve 6 metre enindeki katamaranın tüm yüzeyi, güneş panelleriyle kaplı. Sun21, güneş enerjisini motor gücüne çeviren bataryalarla donatıldı. Güneş enerjili katamaran, Atlas Okyanusu'nun geçmeyi başarırsa, Guinness Rekorlar Kitabı'na girebilir.
İzlenecek rota haritadaki gibi olacak:   HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
Toplam Ziyaretçi