Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       

 

Elektrik santral bakımları askıda

Enerji Bakanlığı, elektrikte yaşanan arz açığı için harekete geçti. Santralların bakımları askıya alınırken, Suriye'ye ihraç edilen elektrikte kısıntıya gidiliyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, elektrikte yaşanan arz açığı nedeniyle, seçim öncesinde ortaya çıkabilecek kesinti krizini önlemek için alarma geçti. Bakanlıkta önceki gün yapılan olağanüstü toplantıda, alınacak önlemler masaya yatırıldı.
Sanralların kapasitesinin artırılması ve rehabilitasyon çalışmalarının askıya alınması benimsenirken, Suriye'ye ihraç edilen elektrikte 500 milyar kilovatsaatlik kısıntıya gidilmesi kararlaştırıldı.

Hidrolik santrallarElektrikte arz açığını kapatmak için özel sektörden alım yoluna giden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, sektörün dev şirketlerinin katıldığı ihalede verilen aşırı yüksek fiyatlar nedeniyle farklı bir formül arayışı içine girdi.
Hem yaz aylarında klima kullanımının artmasıyla yükselen elektrik tüketimi hem de yağışların beklenenin altında kalmasından kaynaklanan hidrolik üretimindeki düşüş, bakanlığı harekete geçirdi.
Bakanlık yetkilileri, önceki gün toplanarak alınacak önlemleri görüştü. Önümüzdeki hafta ise özel elektrik üreticileriyle bir toplantı yapılmasının planlandığı belirtildi.
Toplantıda ilk etapta, gece çalıştırılan hidrolik santralların gündüz de üretime geçmesi kararı alındı. Bakanlık yıl başında, hidrolik üretiminin önceki yıllara oranla 4 milyar kilovatsaat daha az olmasını öngörmüştü. Ancak artan elektrik ihtiyacı bu projeksiyonu değiştirdi.
Elektrik tüketiminin yüksek olduğu 11.00-15.00 saatlerine kaydırılacak üretimle, 2 milyar kilovatsaat ilave elektrik elde edilmesi benimsendi.

Yüzde 120 artışÖnlemler kapsamında, Elektrik Üretim AŞ'ye bağlı (EÜAŞ) olan ve birçoğu tam kapasite çalışmayan termik santralların kapasitesi yüzde 120'ye çıkarılacak.
Böylece yıllık 50.5 milyar kilovatsaat olması beklenen termik santral üretimi 3 milyar kilovatsaat artırılmış olacak.
Öte yandan, temmuzda rehabilitasyona alınması planlanan Seyitömer, Yatağan, Yeniköy, Afşin-Elbistan A santrallarının rehabilitasyon çalışması da durdurularak üretim kapasitesinin düşmesinin önüne geçilecek.

İhracat azalacakElektrikte yaşanan sıkıntı ihracata da yansıyacak. Suriye'ye yıllık 1.5 milyar kilovatsaat civarında satılan elektrikte kısıntıya gidilecek.
Birecik Hidroelektrik Santralı'nda yaşanan bazı teknik sorunlar ve Türkiye'nin iç ihtiyacının artması nedeniyle temmuzdan itibaren Suriye'ye 500 milyon kilovatsat daha az elektrik ihraç edilecek.
Ancak santralda yaşanan teknik sorunlar, Suriye ile imzalanan anlaşma çerçevesinde mücbir sebep sayılacağından, elektrik miktarındaki azalma cezaya konu olmayacak.

 
 HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi