Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
 
Çukurova Gurubuna Bağlı Genel Enerji
Irak'ın Kuzeyinde Petrol Buldu

 

 

 

Çukurova Grubu’na bağlı Genel Enerji’ye, Kuzey Irak’ta açtığı ilk kuyudan sevindirici haber geldi. Kuyunun günlük kapasitesi 30 bin varili bulurken, çıkan petrolün de şampanya tabir edilen çok hafif ve en kaliteli türden olduğu anlaşıldı
30 bin varillik üretim 60 dolarlık fiyata göre günde 1.8, yılda ise 657 milyon dolar kazandıracak.21.11.2006

petrol bulunan alan

Çukurova Grubu’nun patronu Mehmet Emin Karamehmet, Kuzey Irak’ta açtığı ilk kuyuda petrol buldu. Çukurova Grubu şirketi olan Genel Enerji A.Ş ile Kanadalı Addax Petroleum tarafından ortaklaşa kurulan Taq Taq Operating Company (TTOPCO), Kuzey Irak’taki ilk kuyusundan güzel haberi dün aldı. TT-04 adlı kuyunun test sonuçlarına göre günlük petrol üretim kapasitesi 29 bin 790 varil olarak belirlendi. Çıkan petrolün de yüksek graviteye sahip (46-47 API) çok kaliteli ve hafif bir petrol olduğu anlaşıldı.

Sözkonusu üretim gerçekleştiğinde bugünkü fiyatlarla günlük satış geliri 1.8 milyon doları, yıllık satış geliri de 657 milyon doları bulacak.

Test sonuçlarının belli olmasından sonra konuşan Genel Enerji CEO’su Mehmet Sepil sonuçlardan çok memnun olduklarını belirtti. İlk kez özel bir Türk şirketinin böylesine önemli bir petrol sahası geliştirdiğine dikkat çeken Sepil “İnanıyoruz ki, Genel Enerji bu proje ile birlikte uluslararası pazarda dünya çapında bir petrol arama ve üretim şirketi olma hedefine kısa zamanda ulaşacaktır. Taq Taq projesi, Kürt bölgesi ve tüm Irak halkına sağlayacağı katkının yanı sıra bölgenin acil enerji ihtiyacının giderilmesine de yardımcı olacaktır” dedi.

Yerel hükümetin Doğal Kaynaklar Bakanı Ashti Hawrami ise 2007 yılında bölgeden petrol ihracının başlamasını beklediklerini günlük bir milyon varil hedefine ulaşmak için arama çalışmalarının devam ettiğine dikkat çekti.

Gelirin yüzde 15’ini iki firma paylaşacak
TT-04 kuyusunda sondaj çalışmaları 13 Mayıs 2006’da başladı ve 6 Eylül 2006’da 2 bin 286 metre ile son derinliğe ulaşıldı. Toplam kalınlığı 500 metreden fazla olan 3 ayrı üretim seviyesi tanımlandı. Her üç üretim zonunun da yoğun çatlaklı rezervuar niteliği taşıdığı tespit edildi. TT04, Genel Enerji ve Addax Petroleum’un 3 kuyuluk sondaj programının ilk kuyusu. Halen TT05 kuyusunun sondaj çalışmaları devam ediyor. Taq Taq petrol sahası Kuzey Irak’ta Kerkük’ün 60 kilometre kuzeydoğusunda Erbil ile Süleymaniye arasında bir bölge.

Kürdistan’daki yerel yönetim bu yılın başında Genel Enerji ve Addax Petroleum ile 25 yıllık üretim paylaşımı anlaşması yapmıştı. Bölgede 1.2 milyar varil petrol rezervi olduğu tahmin ediliyor. Anlaşmaya göre gelirin yüzde 85’ini Kürt yönetimi alacak. Kalan yüzde 15 ise Genel Enerji ile Kanadalı firma arasında paylaşılacak.

Zorlu da doğalgaz buldu
Zorlu Enerji, Trakya’da yeni bir doğalgaz kaynağı bulduğunu açıkladı. Lüleburgaz ilçesi Karaağaç beldesi civarında yer alan kuyuda yapılan keşifte günlük üretimin 100 bin metreküpten fazla olacağı kaydedildi. Amity’nin operatörlüğünü yaptığı Göçerler ve Adatepe sahalarında yapılan çalışmalar sonucunda, üretimin bir yıl içinde 200’den 800 bin metrekübe çıkarıldığına işaret edilen açıklamada, yeni bulunan Reisdere sahasının toplam üretime 100 bin metreküplük katkıda bulunacağı vurgulandı. Gazın bin metrekübü ortalama 250 dolar değere sahip.
VATAN

 


  HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
Toplam Ziyaretçi