Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
 
KARAMEHMET'İN PETROL CİROSU 5.5 MİLYAR DOLAR OLUYOR

 

 

 

Çukurova Grubu şirketi Genel Enerji’nin Genel Müdürü Orhan Duran, K.Irak’taki petrol sahasında tahminlerin üzerinde rezerv bulduklarını söyledi 03.12.2006

Kuzey Irak’ta açtığı kuyuda ’şampanya kıvamında’ diye adlandırılan kalitede petrol bulan Çukurova Grubu’nun patronu Mehmet Emin Karamehmet’in şirketi Genel Enerji, ilk incelemenin ardından beklediğinden daha zengin rezervle karşılaştı. Taq Taq bölgesinde açılan ve günlük üretim kapasitesi 30 bin tonu bulan ilk kuyunun ardından ikinci üretim merkezi için sondaj çalışması yapan şirket, 1.25 milyar dolar olarak tahmin edilen petrol yatağında aslında 2 milyar varillik rezerv bulunduğunu saptadı.

5 yıl içinde 40 kuyu açıp Türkiye’nin yıllık hampetrol ithalatının yarısı kadar üretim rakamına ulaşmayı planlayan şirket bölgenin en büyük üreticilerinden biri haline gelecek. Günde 250 bin varil petrol çıkartma hedefi bulunan Genel Enerji’nin yıllık cirosu ise bugünkü fiyatlara göre 5.5 milyar dolara ulaşacak. Haftalık tekBORSA Dergisi bu sayısında Çukurova Grubu’na bağlı Genel Enerji’nin Genel Müdürü Orhan Duran’la yaptığı söyleşiyi sayfalarına taşıdı.

MALİYETİ ÖNEMLİ DEĞİL
Duran, açılan ilk kuyunun ardından gelinen noktayı değerlendirirken, bulunan rezervin ilk etapta 750-800 milyon varillik bölümünü üretebileceklerini söyledi. Petrol sahasında bugüne kadar yapılan çalışmalarda 18 milyon dolar harcadıklarını kaydeden Duran, “Ancak biz bu kadar kaliteli ve büyük bir rezerve ulaştıktan sonra, her ne kadar dikkat çekici bir rakam olsa da, bu maliyetleri çok da fazla düşünmüyoruz açıkçası” diye konuştu.

Duran, petrol üretiminde Kanadalı Addax Petroleum’la ortak olduklarını kaydederek, “Yüzde 55’lik çoğunluk hissesi bizde. Genel Enerji stratejik olarak da bu çoğunluk hissesini korumaya devam edecek” dedi.

Borsada 3.3 milyar $’lık çağrı piyangosu
Haftalık ekonomi dergisi tekBORSA, bu hafta kapak konusunu borsadaki çağrı heyecanına ayırdı. Yabancı yatırımcılara satılan Finansbank, Denizbank, Döktaş ve İzocam’da, önümüzdeki iki ay boyunca, SPK mevzuatı gereğince küçük ortakların hisselerinin toplanması için çağrı yükümlülüğü yerine getirilecek. Söz konusu şirketlerin çağrı yoluyla satın alacağı hisselerin değeri ise 3.3 milyar doları buluyor. Dergi, bu paranın bir bölümünün bile borsaya geri dönmesi halinde endeksin yeni rekorlar kıracağını yazdı.VATAN

   HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
Toplam Ziyaretçi