Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
 
Elektrik mühendisi Nuri Sineklioğlu Yemen'e Enerjiye ihtiyaç duymayan santral yapıyor.

 

 

 

Medyaya günlerce ilan vererek dikkat toplayan Erke'nin "kuvvet makinası" olarak ortaya attığı ve prototipini gösteremediği enerjisiz çalışan makine tartışıladursun, Bolu Geredeli elektrik mühendisi Nuri Sineklioğlu, hiçbir enerjiye ihtiyaç duymadan elektrik üreten bir santral yapımı için Yemen Elektrik Bakanlığı ile anlaşma yaptı. Geçmiş dönemlerde bazı Bakanlara danışmanlık da yapan Sineklioğlu'nun "rüzgarsız rüzgar enerjisi" diye tanımladığı, başlagıcında hiçbir enerji kullanılmadan çalışan sistem, silindir şeklindeki yapıda yukarı doğru hareket eden hava akımı ile çalışmaya başlıyor. Önce fan gibi rüzgar oluşturuyor, bu rüzgar ile de elektrik enerjisi üretiliyor.06.12.2006

resmi büyütmek için tıklayın

baraNS OĞLUNUN İSMİ

Çocuğunun adına verdiği baraNS isimli projesini 11. MÜSİAD Uluslararası Fuarı'nda tanıtan Sineklioğlu, "Yemen'de 300 megawatlık/saat santral anlaşması yapmak üzere 20 megawat/saatlik örnek bir santral kuracağız. Anlaşmayı Yemen Elektrik Bakanlığı ile yaptık. Yemen devleti bu projeye çok büyük önem veriyor. Türkiye'de de muhtelif teşebbüsler var ancak henüz netleşmedi" dedi.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIR?

Santralde rüzgar oluşturmak için pervane kullanılmadığını ve fan sistemi ile çalışıldığını anlatan Sineklioğlu, şöyle konuştu:

"Sistemde kullanılan ilk güç silindir şeklindeki kulenin yüksekliğine, havanın ısısına, güneşin kapılı havada bile var olan radyasyon enerjisine göre değişir. Ama alt limit olarak 4 metre/saniyelik yükseklikten aşağı olmaması gerekiyor. İlk hızı Allah'ın verdiği radyasyon, ısı etkisi ve kullanılacak yerin özellikere göre yürütüyoruz. Kalkınma akımını o sağlıyor. Bu dağ başında başka, deniz kenarında başkadır."

 

 

TEKNİK OKUL MEZUNU

Sistemin 15 yıllık çalışmanın ürünü olduğunu belirten Sineklioğlu, "Şimdi gündeme geldi çünkü gerçekleştirme imkanı bulacağız” dedi. Amerika'daki Spring Garden Teknik Okulu mezunu olan Sineklioğlu, Türkiye'nin ilk tıbbi cihaz imalatçılarından olduğunu belirtti.

LPG'Lİ MOTOR ÜRETTİ

Türkiye'de daha önce de motor gücü üreten sistemler olduğunu hatırlatan Sineklioğlu, şunları söyledi: “Ankara'da demir sanayi sitesinde 1974'te suyla çalışan çalışan motor yapıldı. Herkes birşey söyledi, bıraktılar. Aynı tarihte biz de tüpgaz ile çalışan motor yaptık. Hatta kendi arabamıza uygulayıp, İstanbul'a kadar geldik. Sanayi Bakanlığı bir süre sonra sanayide herkes yapmaya başlayınca yasakladı. Tehlikeli olur, patlar diye. Suyla çalışan motoru yapan arkadaş sonra Almanya'ya gitti, Alman firması adı altında üretti.”

3 yılda kendini amorti ediyor

Sistemin 24 saat aralıksız elektrik enerjisi ürettiğini anlatan Sineklioğlu, 1 ünitede 1 megawat/saat elektrik enerjisi üretildiğini ve bu enerjinin içerisinde hertürlü elektrikli eşyanın kullanıldığı 250 evin enerji ihtiyacını karşılayak büyüklükte olduğunu kaydetti. Sistemin maliyetinin coğrafi konuma göre değiştiğini dile getiren Sineklioğlu, "Türkiye'de İstanbul için 1 ünitenin maliyeti 1.3 milyon dolar. Elektriğin fiyatını 3-4 centten hesap ederseniz sistem kendini 3-4 yılda amorti ediyor. Türkiye'de şu an elktriğin kilowatının 8 cent olduğu için amorti süresi daha da kısalıyor. 1 çimento fabrikası 10 megawat/saat enerji kullanır. Bunun için 10 ünite kurulması gerekir" dedi.

Yemen'de kurulacak tesisin 35 yıl ömrünün olacağını ancak bunun 20'nci yıldan sonra bakım yapılarak uzatılacağını kaydeden Sinekli oğlu, “Santrali bir kez kuruyorsunuz ve hiçbir enerji kullanmadan yıllarca elektrik üretiyorsunuz" diye konuştu.

Erke grubunun makine sistemine de değinen Sineklioğlu, "12 yıldır çalıştıklarını biliyorum ama bir kanaat belirtmek için çok erken" diye konuştu.YENİŞAFAK

   HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
Toplam Ziyaretçi