Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
  Güre, Türkiye'nin termal merkezi olacak

 

 

 

Beldenin Bakanlar Kurulu kararıyla "turizm bölgesi" ilan edilmesinin ardından, şifalı suların turizmin hizmetine sunulmasını sağlayacak turizm yatırımları hızlandı. Beş dönemdir Belediye Başkanlığı yapan CHP'li Kamil Saka, üç yıl içinde beldede yatak kapasitesini beş bine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. 06.12.2006


20 yıl önce, belediyeye ait, sadece 20 kişinin konaklayabildiği küçük bir kaplıcaya sahip olan Güre'nin kaderi, tutarlı projelerle değişti. Bin 600 yataklı, 5 yıldızlı yeni bir termal tesis kurulması için anlaşmaya varıldı.

Avrupa'nın ve Türkiye'nin en büyük termal tesis projesini gerçekleştirmek için anlaşma yaptıklarını anlatan Belediye Başkanı Kamil Saka, belediye ait 56 dönümlük bir alanı Yap-İşlet-Devret modeliyle özel bir şirkete kiraladıklarını belirtti, 30 milyon YTL'ye malolacak bin 600 yatak kapasiteli termal tesisin 36 ayda tamamlanarak hizmete gireceğini söyledi. Projeyi gerçekleştirecek Hattusa A.Ş. yetkilileriyle yapılan anlaşma sonucu Kaplıcalar Mevkii'nde 56 dönüm alanın 49 yıllığına modeliyle şirkete tahsis edildiğini belirten Başkan Saka, "Böyle bir termal merkez beldemizi yıldızlaştıracak. Bundan 15 yıl önce önümüze bu projeyi koyduğumuzda pek çok insana masal gibi geldi. 50 kişiyi barındıracak bir tesise bile sahip değildik. Ancak biz emin adımlarla hedefimize doğru ilerledik ve başardık. Turizm açısından potansiyeli olan Güre'nin bu projeyle dünya ile entegrasyonu kolaylaşacak. Tesis tamamlandığında, Türkiye'nin en büyük termal işletmesi olacak" dedi.

 


Tes-İş Sendikası'nin (Türkiye Enerji Su ve Gaz İşçileri Sendikası) da Orman Bakanlığı'ndan satın aldığı alanda modern bir termal tesis yapacağını kaydeden Saka, 2009 yılı sonuna kadar beldedeki termal tesislerdeki yatak kapasitesinin 5 bini aşacağını bildirdi. Yılın 12 ayında da hizmet verebilecek kapasitedeki tesislerle Güre'nin termal turizmin cazibe merkezi haline geleceğini ifade eden Saka, "Tesisler Avrupa standartlarında olacak. Belde, Türkiye'nin önde gelen termal merkezi haline gelecek" diye konuştu.


GENÇLER TURİZMCİ OLACAK

Öte yandan tesislerin ihtiyaç duyduğu kalifiye turizmcilerin yetiştirilmesi için Güre Belediyesi ve Güre Çağdaş Eğitim Kültür Vakfı harekete geçti. Vakıf, belediyenin sağladığı arsada 24 derslikli Anadolu Otelcilik Turizm Meslek Lisesi inşaatına başladı. Başkan Saka, "Yeni yapılacak tesislerde yetişmiş iş gücüne de gereksinim var. Yapılacak okulla, otellerimiz nitelikli işgücüne sahip olacak. Civardaki gençlerimiz de okulda eğitim görüp 3 yıl sonra vasıflı birer turizm elemanı olacak. En az bin gencimiz bu tesislerde iş bulacak" diye konuştu. Saka, iki yılda tamamlanacak lisenin 800 bin YTL'ye malolacağını kaydetti.


YÜZYILLARDIR ŞİFA DAĞITIYOR

Edremit'e 12 kilometre, Akçay Beldesi'ne 3 kilometre uzaklıktaki Güre Beldesi'nde bulunan Kaplıcalar Mevkii, sağlık ve dinlenme yeri olarak biliniyor. Antik dönemden kaldığı belirlenen termal belediye kaplıcasının orijinal bölümleri, ilkçağ Roma hamamı özelliklerini taşıyor. 64 derece sıcaklıktaki kaplıca suyunun romatizma, kadın hastalıkları, cilt hastalıkları, guatr, kireçlenme, sedef, böbrek taşı ve kumuyla karciğer hastalıklarına iyi geldiği biliniyor. Güre Belediyesi'nce yapımına başlanan ancak bir kısmı hizmete açılabilen "Afrodit Termal Tesisleri"nde, 82 oda ve 250 yataklı dört yıldızlı bir otel, spor salonu ve biri tedavi amaçlı üç havuz bulunuyor. Bölgeye yeni 5 yıldızlı oteller de yapılmaya başlandı.VATAN

   HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
Toplam Ziyaretçi