Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
    Petrolde Suudi Arabistan olamayacağız
 

 

  

Petrol arama konusunda faaliyette bulunan Güney Yıldızı Şirketi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Sayer, Türkiye'de 1954'ten bu yana petrol araması yapıldığını belirterek, Türkiye'nin hiçbir zaman bir Suudi Arabistan olamayacağını söyledi

Türkiye'de son yıllarda yaptıkları üretim ve açtıkları kuyular ile adından söz ettiren özel Güney Yıldızı Şirketi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Sayer, petrol konusunda ümitsiz konuştu. Türkiye'nin Arap ülkelerine yetişemeyeceğini savunan Sayer, Türkiye'nin en çok petrolünü üreten il olan Adıyaman Güney Yıldızı Kamp alanında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Türkiye'nin ciddi bir şekilde petrol ülkesi olamadığını savunan Sayer, "Türkiye 1954'den beri ciddi bir şekilde petrol aranmaktadır. Başta TPAO olmak üzere, belli başlı şirketler Türkiye'de arama faaliyetlerinde bulundu. Aladdin Middle East Ltd ve Ersan petrol sanayi limited şirketi ve TPAO'dan sonra Türkiye'de kesintisiz olarak petrol arama ve üretim yapan özel petrol şirketiyiz" dedi.

Türkiye'nin içinde bulunduğu coğrafya bakımından dünyanın petrol üretimi açısından çok önemli bir bölgesi olduğunu belirten Sayer, Türkiye'nin komşuları kadar şanslı olmadığını kaydetti. Sayer, "Türkiye'de hiçbir zaman bir Irak gibi, bir Suudi Arabistan gibi büyük ülkelerde olan petrol üretimi olmayacaktır. Böyle bir şeyi ülkemizde beklemek çok gerçekçi olmaz. Ama bu demek değildir ki ülkemizde petrol aranmasın, üretilmesin. Bugün dünyada birçok belli başlı ülkede petrol arama ve üretimi yapılmaktadır. Bir ülkede petrol arama ve üretim için o ülkenin Suudi Arabistan olması gerekmez. Petrolün olabildiği her yerde petrol aramalarını gerçekleştirmek gerekir" diye konuştu.

Türkiye'de petrol aramalarının 1990 yılından beri ciddi bir sekteye uğradını savunan Sayer, bunun en büyük sebebini arama işlemlerinin ağırlıklı olarak Güneydoğu'da yapılmasına ve terör olaylarına bağladı.

Adıyaman'da Anadolu Lisesinin bahçesinde çıkan petrole de değinen Sayer, TPAO'nun daha önceden burada üretim yaptığını sahanın rezervinin çok homojen olmadığını kaydetti. Çıkan petrolün tamamen çatlak sistemine göre üretildiğini belirten Sayer, bu tür kuyuların verimlerinin tespitlerinin güç olduğunu kaydederek, "Gerekli güvenlik önlemleri de alındı ve eğitim öğretimi etkilemeyecektir. Okulların açılmasına az bir zaman kaldı diye bazı çalışmalarımızı da durdurduk. Ancak gelecek yıl okulların kapanmasıyla birlikte o bölgede yeni çalışmalarımız olabilir. Bu konuda gerekli çalışmalar yapılacak" dedi. VATAN
 

 


 

 
 HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
Toplam Ziyaretçi