Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
  YUNANİSTAN'A UCUZ GAZA AYAR

 

 

 

Yunanistan’la yapılan doğalgaz anlaşmasında Türkiye aleyhine olan unsurlar değişiyor. Pazarlık maddesine göre müzakereye oturulacak. Yunanistan’a sadece 2007’de 149 dolara ve 750 değil 250 milyon m3 gaz verilecek
VATAN’IN gündeme getirdiği, 3 yıl önce Yunanistan’la imzalanan doğalgaz satış anlaşmasında Türkiye aleyhine olan unsurlar değişiyor. Enerji Bakanı Hilmi Güler, normal şartlarda Yunanistan’a 30 Kasım’da başlaması gereken doğalgaz satışının Temmuz’da başlamasına karar verildiğini, böylece 2007 yılında Yunanistan’a daha az miktarda doğalgaz verileceğini söyledi. Ayrıca önümüzdeki yıllarda satılacak doğalgazla ilgili, anlaşma metninde yeralan “negotiation” (pazarlık) maddesine dayanarak yeni bir fiyat pazarlığının başlayacağı sinyalini verdi. Türkiye’nin, Yunanistan’a 2007 yılı için en fazla 250 milyon m3 gaz vereceğini belirten Güler, bunun daha da az bir miktarda gerçekleşebileceğini söyledi. Anlaşmanın, Yunanistan’a verilecek Azeri gazında sıkıntı yaşanması olasılıklarına karşı Türkiye’nin elini kolaylaştıran bazı hükümleri olduğunu hatırlatan Bakan Güler, şöyle konuştu:

“Böyle bir durumda Rus gazı fiyatının üzerine 20 dolar konularak satılması gündeme gelebilir mi?” sorusuna, “Bu ve buna benzer herşey mümkün. Kendi gazımızı veririz, o zaman da ona göre fiyattan veririz. Anlaşmadaki pazarlık maddesine dayanarak, müzakereye oturulacak. Ayrıca, söz edilen fiyat sadece 2007 yılı için geçerli olacak. Üstelik bu yıl gaz verilmesinin Temmuz’da başlanacağı için sadece 250 milyon m3 gaz verilebilecek. Daha da az miktarda verilebilir.”

Bu anlaşmanın Türkiye için kritik öneme sahip olduğunu da anlatan Güler, “Yapılan her anlaşma, atılan her imza dönemine göre değerlendirilmeli. O dönemde ne sağladığına bakılmalı. Türkiye bu anlaşmayla uluslararası uzun vadeli hedeflerini garanti altına aldı” dedi.

Öte yandan, Enerji Bakanlığı ve BOTAŞ yetkililerinden alınan bilgiye göre, Yunanistan’la yapılan anlaşmada, satıcının bir yıl sonra fiyat revizyonu isteme hakkı bulunuyor. İki yıl boyunca Azeri gazında sıkıntı yaşanması durumunda BOTAŞ, Yunanistan’a satacağı doğalgazı, Rus gaz fiyatı üzerinden yapılacak hesapla belirlenecek fiyata satacak. Bu hesapta Türkiye’nin paçal fiyatını yükselten Rus gaz fiyatı kritik önemde olacak. Bu fiyatın üzerine 20 dolar konulacak. Böylece Türkiye doğalgazı kendi kullandığı doğalgaz fiyatından daha yükseğe satmış olacak.

Anlaşmaya göre, Türkiye sattığı gazın fiyatını 29 dolardan fazla artıramayacak
Türkiye’nin doğu-batı arasında enerji koridoru olması hevesiyle 2004 yılı başında yapılan anlaşmayı VATAN açıklamış, Türkiye’nin, 15 yıl boyunca Azerbaycan’dan alacağı gazı Yunanistan’a satarken fiyata en fazla 29 dolar ekleyebileceğini gözler önüne sermişti. Anlaşmaya göre, 2007’de Azerbaycan’dan her bin m3’ü 120 dolardan doğalgaz alacak olan Türkiye, Yunanistan’a en fazla 149 dolardan doğalgaz satacak. Ancak şu anda 100 doların altında olan petrol fiyatları bin doları aşsa bile, Türkiye Yunanistan’a satacağı gazın fiyatına 29 dolardan fazla ekleme yapamayacak. Azerbaycan’dan 2007 yılında 750 milyon m3 gaza alacağı artık belli olan Türkiye, böylece Yunanistan’a bu gazın tamamını ucuza verecekti. VATAN19.12.2006

 

 

  HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
Toplam Ziyaretçi