Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
 
Dünya İçin 7 Öneri
Newsweek dergisinin bilim insanlarına yaptırdığı araştırmaya göre enerji tüketiminde 7 ana başlığa dikkat etmek gerekiyor.
YALITIM:
Dünyada tüketilen enerjinin yüzde 36’sı bir mekanı ısıtma veya soğutmaya gidiyor. Bina çevresine yapılan yalıtım, hem ısıtma masraflarını hem de enerji kullanımını azaltıyor.

AMPULLERİ DEĞİŞTİRİN: Dünya enerjisinin yüzde 20’si ya da yılda 600 bin ton kömür kullanılarak elde edilen enerji aydınlanmaya gidiyor. Yeni nesil Kompakt Floresan Ampuller, normal bir ampüle oranla yüzde 80 daha az enerji tüketiyor. 10 kat daha dayanıklı. 2030’a kadar eski ampullerden kurtulmak 700 milyon ton karbon gazının atmosfere yayılmasını engelleyebilir.

GELENEKSEL ISINMAYA SON: Bir mekanı kalorifer ya da başka bir geleneksel yöntemle ısıtma tarihe karışıyor. “Isı pompası” denen yöntem ısının, üretilmesini değil de bir yerden taşınmasını sağlıyor. Japonya’da 2 yıl içinde 1 milyon ev bu sistemle döşendi. Bu yöntemi konutlarında kullananlar arasında ABD Başkanı Bush ve İngiltere Kraliçesi 2’nci Elizabeth de var.

FABRİKALARIN “KARDEŞLİĞİ”: Endüstri, dünya enerjisinin 3’te 1’ini yiyor. Japon endüstri devi Mitsubishi tarafından 80’lerin başında başlatılan yöntem, şirkete yüzde 70 enerji tasarrufu sağladı. Çelik eritmek için yakılan fırınlarda aynı zamanda elektrik üretiliyor. Alman BASF firması, ürettiği bir kimyasal maddenin oluşturduğu ısıyı, başka bir ürünü üretmek için kullanıyor.

YEŞİL SÜRÜŞ: Dünyadaki petrolün 3’te 2’si ulaşımda harcanıyor. Sadece aracınızın lastiklerini düzenli bir şekilde kontrol etmeniz ve tavsiye edilen havada tutmanız enerjiden yüzde 6 tasarruf sağlar.

ÇEVRE DOSTU BUZBOLAPLARI: Evlerdeki elektrikli aletlerin çalışması için kullanılan enerji, atmosfere yayılan karbon miktarının yüzde 20’sini oluşturuyor. AB’nin de bir standart haline getirdiği A Class buzdolapları bu enerji tüketimini yüzde 43 oranında azaltıyor.

ENERJİ TASARRUFU ŞİRKETLERİ: Almanya ve Çin’de yükselen bir sektör olan enerji tasarrufu şirketleri şöyle çalışıyor: Şirket, bir fabrika ile enerji tüketimini azaltmak konusunda uzlaşıyor. Tüm alt yapı kuruluyor. Tasarruf edilen enerji miktarının bir kısmı danışman şirkete ödeniyor.
 
 HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi