Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
  AB Elektriğe ÖTV İstiyor
Avrupa Birliği, elektriğin de enerji ürünleri kapsamında özel tüketim vergisine (ÖTV) tabi tutulmasını istedi.

 
Avrupa Birliği yetkilileri, AB Direktifleri çerçevesinde, Türkiye’de konutlarda kullanılan elektriğe asgari yüzde 1, sanayide kullanılan elektriğe ise yüzde 0.5 oranında özel tüketim vergisi uygulanması talebinde bulundu.
Maliye Bakanlığı bürokratları da, AB’ye uyum çalışmaları çerçevesinde özel tüketim vergisi uygulamasında bu yönde bir değişiklik yapılabileceğine belirtiyor.

Maliye bürokratları, Bakan Unakıtan ile Enerji Bakanlığı’na şu öneriyi götürmeye hazırlanıyor: “Elektrikteki yüzde 2’lik TRT payı kaldırılsın ve TRT,bütçeden finanse edilsin. Bunun yerine elektriğe ya herhangi bir ayrım yapılmaksızın yüzde 1’lik ya da sanayi için yüzde 0.5, konutlar için de yüzde 1 oranında özel tüketim vergisi getirilsin. Bu şekilde, hem elektrik üzerindeki vergi yükü azaltılır ve sanayicilerin elektrik fiyatlarıyla ilgili şikayetleri bir ölçüde azaltılarak, sanayinin elektrik girdi maliyetleri düşürülür. Hem de, AB Direktifleri çerçevesinde hareket edilerek, AB’ye uyum sağlanır.”

Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan bir üst düzey yetkili de, elektrik üzerindeki TRT payının sürekli eleştiri konusu yapıldığına dikkati çekerek, şu değerlendirmeyi yaptı: “TRT payı kaldırılarak, bunun yerine ÖTV’nin konulması en akılcı yol. ÖTV oranı daha düşük tutularak, elektriğin tüketiciye maliyeti de azaltılır. TRT’ye de istenirse bütçeden kaynak aktarılması, hem içerdeki, hem de AB nezdindeki sorunları çözer diye düşünüyoruz.”

Elektrikte halen yüzde 18’lik KDV’nin yanı sıra brüt hasılat üzerinden hesaplanan yüzde 2 TRT payı, yüzde 1 Enerji Fonu, sanayi kullanımında yüzde 1, konutlarda da yüzde 5 oranında tahsilat esasına dayalı Belediye Tüketim Vergisi bulunuyor.

KDV İNDİRİMİ İÇİN ÇALIŞMA SÜRÜYOR
Öte yandan Maliye Bakanlığı’nda başta gıda maddeleri ve turizm olmak üzere, çeşitli mal ve hizmetlerdeki KDV indirimine dönük değerlendirme çalışmaları da sürüyor. Bu çalışmalarda olası bir KDV indiriminin, bütçeye ve iç turizme ne kadar yansıyacağı da tartışılıyor.

Maliye Bakanlığı yetkilileri, turizmde yüzde 18’lik KDV’nin yüzde 8’e düşürülmesi halinde, bundan sadece dış operatörlerin yararlanabileceği endişesi taşıyor. HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi