Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
ZORLU VE GENERAL ELECTRİC RÜZGARDA ANLAŞTI
 
Geçtiğimiz Mayıs ayında Türkiye'de enerji alanında yatırımlar yapmayı planladıklarını açıklayan General Electric firması Zorlu Enerji'yle işbirliğine giderek devbir rüzgae enerjisi santralı(RES) projesi için kolları sıvadı.
                      
 

Konuyla ilgili Zorlu Enerji'nin sitemize gönderdiği yazı aşağıdadır.
Enerji sektörünün önde gelen şirketi Zorlu Enerj''nin Osmaniye'nin Bahçe ilçesinde kuracağı Türkiye'nin en büyük kurulu gücüne sahip olacak rüzgar enerji santrali (RES) projesinde GE Energy ile anlaşmaya varıldı.

GE Energy CEO'su John Krenicki ile biraraya gelen Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, Zorlu Enerji'nin, Türkiye, Rusya ve İsrail'deki doğal gaz santrallerinden sonra, Osmaniye'de kuracağı 135 MW kurulu güce sahip olacak Türkiye'nin en büyük rüzgar enerji santrali projesinde GE Energy ile işbirliği yapılacağını açıkladı.

Projede, GE Energy tarafından yeni geliştirilen 2500 kilovatsaatlık 52 adet rüzgar türbininin kullanılacağını belirten Ahmet Zorlu, hedeflerinin RES'lerde 2010 yılına kadar 2 milyar kWh yıllık üretime ulaşmak olduğuna işaret etti. Ahmet Zorlu yenilenebilir enerji yatırımlarının önümüzdeki yıllarda öncelikli olacağını söyleyerek hidrolik ve jeotermal santral projelerine hız vereceklerini belirtti.

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu'nun yanı sıra Zorlu Holding ve Zorlu Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Olgun Zorlu, Zorlu Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Selen Zorlu Melik, Zorlu Enerji Yönetim Kurulu Üyesi ve Grup Başkanı Murat Sungur Bursa ile Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürü Salim Arslanalp'ın katıldığı toplantıda GE Energy CEO'su John Krenicki, yenilenebilir enerjide Türkiye pazarında Zorlu ile büyümekten mutlu olduklarını, bu işbirliğini yeni RES projelerinde de sürmeyi amaçladıklarını belirtti. Krenicki santralde kullanılacak rüzgar türbinlerinin yüksek enerji verimliliği ve ulusal şebeke ile uyumlu olma özellikleri taşıdığını söyledi.

Hedef 2010'da 600 MW kurulu güç  ve 2 milyar kWh yıllık elektrik  üretimi

Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürü Salim Arslanalp toplantı sonrası yaptığı açıklamada Osmaniye'nin Bahçe ilçesinde kurulacak rüzgar santralinin yılda yaklaşık 500 milyon kWh elektrik üreteceğini söyledi.

Salim Arslanalp, 2009 yılı sonuna kadar bölgede 245 MW kurulu güce ulaşmayı hedeflediklerini belirtti. Yeni sahalarla da ilgilendiklerini söyleyen Arslanalp "Hedefimiz 2010'da 600 MW kurulu güç ve 2 milyar kWh yıllık elektrik üretimi” dedi.

Türkiye'nin en büyük rüzgar santralinde kullanılacak, kule yükseklikleri 85 m, rotor çapları yaklaşık 100 m.olan rüzgar türbinleri SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition)  sistemiyle kontrol ediliyor. Türbinler, kurulacak bir yükseltici merkez üzerinden 154 kV ulusal şebekeye bağlanacak.

  HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi