Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
  Termik Santral Yapımı Askıya Alınmalı

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın önde gelen iklim uzmanı James Hansen, gezegenin ısınmasına yol açan karbondioksit gazının atmosfere karışmasını önlemek amacıyla termik santral inşaatlarının askıya alınmasını tavsiye etti.


Washington’da bir toplantıda konuşan ünlü iklim uzmanı, “8-10 yıl içinde karbondioksit emisyonunu önleyecek teknolojiler geliştirilene kadar termik santrallerin inşaatına ara vermeliyiz” dedi.
Gezegenin mutlaka muhafaza edilmesi gerektiğini vurgulayan Hansen, atmosfere daha fazla karbon gazı bırakılırsa 10 yıla kadar iklimin değişmesinin kaçınılmaz hale geleceğini ve sıcaklığın artmaya devam ederek yeryüzünü bambaşka bir yere çevireceğini anlatarak uyarıda bulundu.


ABD’li uzmana göre, iklim ısınınca kutuplarda buzul kalmayacak ve denizler uzun vadede yüz yıl içinde 5-6 metre yükselebilecek. ABD Enerji Bakanlığı, 96 milyona yakın konutun elektrik ihtiyacını karşılamak için 10 yıl içinde kömürle çalışan 159 elektrik santralı inşa etmeyi planlıyor.

ABD’deki kömür rezervleri, en az 250 yıl sonra tükenecek. Kömür, gaz ve petrol gibi fosil yakıtlarının yanmasıyla ortaya çıkan karbondioksit, iklimin ısınmasının en büyük sebebi sayılıyor.

 HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi