Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
 


Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'a 3 Milyar YTL


Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’na 3 milyar YTL’lik kaynak ayrılmasına karar verildi. Bu ödenekle, yerli teknolojiyle nükleer santral yapılacak. Ayrıca, yakıt ve atık teknolojileri geliştirilecek.


Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında dün toplanan Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu önemli bir karara imza attı. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’na (TAEK) nükleer araştırmalar için 3 milyar YTL kaynak ayrılması kararlaştırıldı.
Bu ödenekle öncelikle 100 megavatın üzerinde nükleer santral yapılacak. Bu reaktörde yerli nükleer teknolojiyle elektrik üretimi geliştirilecek.

Bu ödenekle öncelikle 100 megavatın üzerinde nükleer santral yapılacak. Bu reaktörde yerli nükleer teknolojiyle elektrik üretimi geliştirilecek.

Yakıt teknolojisini geliştirmek üzere de çalışmalar yapılacak. Ödeneğin bir bölümü atık yönetimi konusundaki araştırmalarda kullanılacak.

Tüm bu çalışmaları yürütmek üzere ise nükleer teknoloji merkezi kurulacak. Böylece Türkiye önümüzdeki yıllarda kendi nükleer tesislerini kurabilecek hale gelecek.


DENETİM İÇİN KURUL OLUŞTURULUYOR
Öte yandan TAEK, Sinop ve Akkuyu’da yapılması planlanan santrallerin faaliyete girmesiyle birlikte denetim için bir kurul oluşturuyor. Buna yönelik kanun tasarısı tamamlandı. Nükleer Düzenleme Kurumu’nun kurulmasına ilişkin tasarı önümüzdeki günlerde Başbakanlığa gönderilecek.

 HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi