Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
 


Ampul Tarih Oluyor

Avrupa Birliği, Küresel Isınmayla mücadele çerçevesinde evlerde ve sokak lambalarında normal ampuller yerine enerji tasarruflu ampuller kullanılmasına karar verdi 12.03.2007

Avrupa Birliği’nin söz konusu çevre dostu uygulamasıyla klasik ampullerin yerine alacak tasarruflu ampuller, alışılmış olanlardan daha pahalı olsa da diğerlerinin 4’te 1’i kadar enerji harcıyor ve 12 kat daha uzun süre dayanıyor. 2009 yılında yürürlüğe geçmesi beklenen uygulamayla ilgili kararı, Avrupa Birliği liderleri Brüksel’de yaptıkları toplantıda kabul etti. Amaç yılda 3.5 milyar euro enerji tasarrufu sağlayıp, 20 milyon ton daha az karbon gazını atmosfere salmak.
Ampul Ne zaman Bulunmuştu?

879’da Edison bir elektrik ampulü icat etti. Kömürleştirilmiş iplikten Flamanlarla deneyler yaptıktan sonra karbonlaştırılmış kağıt flamanda karar kıldı. 1880’de evde güvenle kullanılabilecek ampuller üreterek tanesini 2,5 dolara satmaya başladı. Ancak 1878 yılında bir İngiliz bilim adamı olan Joseoh Swan da bir elektrik ampulü icat etmiştir. Ampul camdı ve içinde kömürleştirilmiş bir flaman bulunuyordu. Swan, ampulün içindeki havayı boşlattı çünkü havasız ortamda flaman yanıp tükenmiyordu. Bu iki bilim adamı güçlerini birleştirmeye karar vererek Edison ve Swan Elektrikli Aydınlatma Şirketi’ni kurdular.


      HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi