Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
 

Özel Sektör 16 Baraj Yapacak

Plan Bütçe Komsiyonu'nda 16 Barajın Özel Sektör Tarafından Tamamlanmasını Öngören Kanun Teklifi Benimsendi. Barajlar Tamamlandığında Yılda 11 Milyar Kilowatsaat Enerji Üretecek.17.03.2007
TBMM Plan Bütçe Komsiyonu'nda 16 barajın özel sektör tarafından tamamlanmasını öngören kanun teklifi benimsendi. Barajlar tamamlandığında yılda 11 milyar kilowatsaat enerji üretecek.

TBMM Plan Bütçe Komsiyonu'nda AK Parti Bursa Milletvekili Altan Karapaşaoğlu'nun Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun Teklifi ele alındı. Yapılan müzakereler ve değişikliklerin ardından teklif komisyonda benimsendi. Önümüzdeki günlerde genel kurulda yasalaştırılması beklenen teklife göre, Hazine'nin borçlanması nedeniyle kredi görüşmeleri tamamlanamayan projeler, özel sektör tarafından tamamlanacak. Enerji arz güvenliği bakımından büyüm öneme sahip olan bu baraj projelerinin firmalar tarafından tamamlanmasına olanak sağlayan teklif, bu tür projelerde Hazine yükümlüğünü ortadan kaldırıyor ve yatırımların özel sektör finansmanıyla tamamlanmasına izin veriyor.
 
Aynı teklife göre, hükümetler arası ikili işbirliği kapsamında yer alan ve sözleşmesi imzalanmamış projelere, Bakanlar Kurulu kararıyla belirlenmiş tüzel kişiler biraraya gelerek başvurabilecek. Bu kapsamda, tüzel kişilerin yapacağı hidroelektrik üretim tesislerinin, kanal veya nehir tipi veya rezerv alanının 15 kilometrekarenin altında olması şartı aranmayacak. Bu kişiler ayrıca Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanun hükümlerinden de yararlanabilecek.

Teklif, Bakanlar Kurulu kararı alınması ve bütçe imkanlarının uygun olması şartıyla DSİ, belediye teşkilatı olan her yerde içme, kullanma ve endüstri suyu sağlayacak hizmetleri yürütmeyi de hükme bağlıyor. Mevcut yasaya göre DSİ, bu hizmetleri nüfusu 100 binin üzerinde olan yerleşim yerlerinde verebiliyordu.

Teklifle arsa temini, mülkiyet ve kamulaştırma işlemlerinin tamamlanması şartına da düzenleme getirildi. Buna göre baraj, büyük sulama, enerji iletim tesisi, trafo merkezleri, su hazneleri, terfi merkezleri yapımında, arsa temini edilirken kamulaştırma işlemlerinin tamamlanması şartı aranmayacak.

Ayrıca elektrik piyasası mevzuatı çerçevesinde, aynı kaynak için yapılmış çoklu başvurulardan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından teklif verme toplantısı gerçekleştirilmiş ve lisans almış olanların, 3 ay içinde başvurmaları halinde lisansları yenilenecek. Daha önce verilmiş lisansla bağlantılı olarak yapılmış tüm iş ve işlemler, herhangi bir işleme gerek kalmaksızın, içerdiği hüküm ve şartlarla yenilenmiş ve geçerli sayılacak.

Tamamlanması halinde 16 baraj yılda 11 milyar kilowatsaat enerji üretecek kapasitede. Söz konusu 16 barajın maliyeti 4.7 milyar dolar. Bu kaynak Hazine'nin sırtından kaldırılırken, barajları yapacak şirketlere Hazine garantisi yerine şirketlerden 10 yıl enerji alımı garantisi verilecek. Yapımı ve işletimi özel sektöre devredilecek 16 baraj şöyle:

"Bayram Barajı, Bağlık Barajı, Artvin Barajı, Gürsöğüt Barajı, Kargı Barajı, Alpaslan 2 Barajı, Hakkari Barajı, Konaktepe 1-2 Barajı, Beyhani Barajı, Doğanlı Barajı, Kaleköy Barajı, Çukurca Barajı, Eriç Barajı, Pervari Barajı, Durak Barajı ile Mut Barajı."

      HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi