Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
 

Nükleer santral için ilk başvuru Ciner'den

Ciner Grubu, nükleer santral kurmak üzere Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna (EPDK) başvuruda bulundu. 22.03.2007
Ciner Grubu’nun Mersin-Akkuyu için yaptığı 1.600 megavatlık nükleer santral yapımı başvurusuna aynı gün yanıt verildi.

Başvuruyu işleme koyan Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), Ciner Grubu’ndan içinde ön güvenlik analiz raporunun da yer aldığı belgeleri getirmesini istedi. Bunun için herhangi bir süre sınırı yok. Ancak en iyimser tahminlere göre tüm izin ve denetimlerin 2 yıl sürmesi bekleniyor. Lisanslamanın maliyeti ise 50 milyon dolar.

FRANSA’NIN İZNİ GEREKECEK
Santral için başvuran şirketin en kritik görüşmesi reaktör teknolojisiyle ilgili. Örneğin zenginleştirilmiş uranyum kullanılacağı belirtilen bu başvuruda aynı teknolojiye göre üretim yapan Fransa’dan reaktörle ilgili tüm bilgiler alınmış olacak. Dolayısıyla bu bilgilerin paylaşımına Fransa’nın izin vermesi gerekecek.

TAEK de bu nedenle başvuran şirketin teknolojisi için başka ülkede faaliyet gösterme şartı arıyor. TAEK’in lisansı vermesinden sonra, 1.600 megavatlık santral için 3.5 milyar dolara yakın bir finansmana arayışına girilecek. Kredi görüşmelerini de Hazine Müsteşarlığı yürütecek.

Denetimlerde eksik ya da hatalı bir unsura rastlanması halinde ise başvuru hangi aşamada olursa olsun reddedilecek. Yani santralın bitmesi planlanan 2015 yılına kadar ucu açık bir süreç yaşanacak.
  HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi