Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
  Yakıt pilli uçak test uçuşuna başlıyor
Boeing’in tek kişilik test uçağı, yakıt pili enerjisiyle saatte yaklaşık 100 km’lik hıza ulaşacak.


29.03.2007
Boeing, çevreye duyarlı ileri teknolojiler geliştirmek amacıyla tasarlanan, sadece 1 yakıt pili ve hafif elektrik bataryalarıyla çalışan, tek kişilik pervaneli uçağın deneme uçularına bu yıl başlayacak.

16.3 metre kanat açıklığına sahip tek kişilik test uçağı, yakıt pili enerjisiyle, saatte yaklaşık 100 km’lik hıza ulaşacak.

Boeing Avrupa Araştırma ve Teknoloji Birimi (BR&TE) ve Boeing’in Avrupalı iş ortakları tarafından 2003 yılında başlatılan “Yakıt Pili Uygulamalı Uçak” projesi, tamamlanan sistem entegrasyonu aşamasıyla birlikte yer ve uçuş testlerine hazır hale geldi.

SEYİR AŞAMASINDA YAKIT PİLİ YETERLİ
Boeing yeni projesinde, geleneksel pervaneli uçaklara monte edilmiş bir elektrik motorunu çalıştırmak için, Proton Exchange Membrane (PEM) adı verilen ve yakıt piliyle lityum-iyon bataryalardan oluşan bir hibrit sistem kullanıyor. Yakıt pili uçağın seyir aşamasında gerekli tüm gücü sağlayabiliyor. En fazla gücün gerektiği kalkış ve iniş anında ise lityum-iyon bataryalar devreye giriyor.

İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI İÇİN ÖNEMLİ
İspanya’da yapılacak uçuş testleri, dünyada ilk kez insanlı bir uçağın, sadece yakıt pillerinden güç alarak uçabileceğini gösterecek. BR&TE Direktörü Francisco Escarti, Boeing’in yakıt pillerini gelecekte ticari uçakların öncelikli güç kaynağı olması için tasarlamadığını, ancak bu tip testlerin, yeni teknolojinin küçük uçaklarla insansız hava araçlarında kullanılabilmesi açısından önemli olduğunu belirtti.
  HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi