Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
 

Akçakoca Doğal Gazı Kullanıma Sunuluyor

 

Akçakoca'daki 9 kuyudan günde 2 milyon metreküp gaz pompalanacak.

01.04.2007


Düzce'nin Akçakoca ilçesinde sürdürülen doğal gaz arama çalışmalarında üretime bu ay içinde geçilecek.

Üretime hazır olan 9 kuyuda bulunan doğal gazın kıyıya taşınması için denizaltına boru döşeme çalışmaları tamamlandı.

Günde yaklaşık 2 milyon metreküp gaz pompalacağı tahmin ediliyor. Bu rakamın, çalışmaları süren 5 kuyuda daha verimli gaz çıkması halinde daha da artacağı belirtiliyor.

Türkiye'nin günlük doğal gaz tüketimi 100 milyon metreküp dolayında bulunuyor.


İlk gaz borulardan taşındı

TÜRKİYE Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Toreador ve Stratic şirketleri ortaklığında gerçekleştirilen çalışmalarda Düzce’nin Akçakoca İlçesi’nin 9 mil açığında bulunan doğalgaz karaya ulaştı. Test yakışlarına başlanırken, doğalgazın birkaç gün içinde Botaş’a ait borulara basılacağı bildirildi.

Haziran 2004'te başlayan çalışmalar kapsamında bulunan doğalgazın üretime kazandırılmasına birkaç gün kaldı. Deniz altına döşenen 18 kilometrelik borularla Çayağzı Mevkii'ndeki tesislere taşınan doğalgazın test yakışına başlandı. Doğalgazın birkaç gün içinde Düzce’nin Demiraçma Mevkii'nde bulunan Botaş'a ait ulusal şebekeye ulaştırılacağı belirtildi. Üretime geçilirken, tesislerin resmi açılışının ise 17 Nisan'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yapılacak.
      TPAO yetkilileri, Akkaya ve Doğu Ayazlı üretim platformları kurulduğunu buradan günde 1,5 milyon metreküp doğalgaz elde edileceğini belirterek, “Akkaya üretim platformuna Akkaya- 1, Akkaya- 2 ve Akkaya- 3 kuyuları bağlanırken, Doğu Ayazlı üretim platformuna ise Doğu Ayazlı- 1 ve Doğu Ayazlı- 2 kuyuları bağlandı. 15 Nisan'da ise Ayazlı platformu kurulacak. Bu platforma da Ayazlı- 2 ve Ayazlı- 3 kuyuları bağlanacak. Bu kuyularla birlikte üretim 2 milyon metreküpe çıkacak'' diye konuştu.


  HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi