Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
 

Dost Enerji Rüzgara Giriyor

 

Garanti Bankası, 42,5 Mw Kurulu Gücüyle Türkiye'nin En Büyük Rüzgar Enerji Santralı Olacak İzmir Bergama Rüzgar Enerji Santralı İçin Önemli Miktarda Kredi Sağladı.10.04.2007

Muzaffer Akpınar

Garanti Bankası, 42.5 MW kurulu gücüyle Türkiye'nin en büyük rüzgar enerji santralı olacak İzmir Bergama Rüzgar Enerji Santralı için, 41 milyon 750 bin Euro tutarında proje finansman kredisi verdi.

Rüzgar santrali, MV Holding A.Ş., Portmobil Telekomünikasyon Tic. A.Ş. ve RDO Yat. ve Dan. Dış Tic. Ltd. Şti. ortaklığıyla Dost Enerji şirketinin çatısı altında kurulan İnnores Elektrik Üretim A.Ş. tarafından kurulacak.

Yaklaşık 70 bin kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacak santralın, 2008'in ilk yarısında tam kapasite üretime geçmesi bekleniyor.

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Yenilenebilir Enerji Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle birlikte yenilenebilir enerji yatırımlarına yönelik büyük fırsatlar sağlandığına değindi ve "Bu paralelde, önümüzdeki dönemde bu tür yatırımların büyük ivme kazanmasını bekliyoruz. Garanti Bankası, Türkiye'de özelleştirmeler de dahil olmak üzere hemen hemen tüm büyük projelerin finansmanında yer alıyor. Bu konuda sektördeki öncü rolümüzü, enerji sektöründeki tecrübe ve bilgi birikimimizle birleştiriyoruz" dedi. Özen, bundan sonra da bu tür projeleri desteklemeye devam edeceklerini kaydetti.

Dost Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Akpınar ise, "Türkiye'nin içinde bulunduğu enerji koridorunda bize yakışır ve farklı bir yere sahip olmayı istiyoruz. Önümüzdeki 5 yıl boyunca yenilenebilir enerji alanında 250 mw'lık kurulu güce sahip bir yapıya ulaşabileceğimizi düşünüyoruz. Çevre ülkelerde de konuyla ilgili yatırımları yakından takip ederek, gerektiğinde aksiyon almayı planlıyoruz." dedi.

İzmir Bergama Santrali, 2 bin 500 kw'lık 17 türbin üzerinden enerji üretecek.

BİLGİ
 
Turkcell’in kurucu hissedarı Murat Vargı, enerji sektöründe faaliyet göstermek üzere bir şirket kurdu. Dost Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret’i kuran Murat Vargı’nın şirketine kızı Banu Vargı Tümay da hissedar oldu. 50 bin YTL sermayeli şirketin yönetim kurulunda Turkcell eski CEO’su Muzaffer Akpınar da yer aldı. Akpınar, Temmuz ayında Turkcell’den ayrılmıştı.

Şirkette ayrıca Alparslan Türkeş’in torunu Onurhan Homriş, Turkcell eski Genel Müdür Yardımcısı Ali Ruhi Doğusoy, İzzet Renay Onur ve Adil Giyici’nin isimleri de dikkat çekiyor. Şirketin merkezi olarak Kozyatağı’ndaki KVK Plaza gösterildi. Kuruluşu tamamlanan Dost Enerji’nin faaaliyet alanları ise, şu şekilde sıralandı: “Her türlü enerji altyapı, üretim ve dağıtımını gerçekleştirmek için mevcut ve ileride söz konusu olabilecek enerji üretim modellerini kullanmak suretiyle enerji üretmek, toptan ve perakende enerji sektörüyle uğraşmak, enerji dağıtımı faaliyetlerini yürütmek ve bu alanda faal olan şirketlere yatırım yapmak.


  HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi