Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
 

Vista Enerji Tasarrufunu Ön Planda Tutuyor

 

Microsoft'un tüm Windows sürümleri arasında, şimdiye kadar en çok yatırım yaptığı, en yenilikçi ve en güvenli ürünü olan Windows Vista'nın 'en'lerine bir yenisi daha eklendi. Microsoft Windows Vista, yenilikçi güç yönetimi özellikleriyle çevrenin korunmasına katkıda bulunarak, en çevreci işletim sistemi unvanını da hak ediyor.


Uzmanların Küresel Isınma'yı yavaşlatmak adına yürüttüğü bilinçlendirme çalışmaları dört bir koldan devam ederken, başta çevre konusunda duyarlı kuruluşlar, özellikle bireysel olarak uygulanabilecek basit ancak etkili yöntemler hakkında kamuoyunu uyarıyor. Güne bilgisayarla başlayan ve günü yine bilgisayarla kapatan 21. yüzyıl insanının, doğru ürün seçimi ve doğru bilgisayar kullanımıyla çevreyi ve buna bağlı olarak kendi geleceğini koruyabileceği konusunda bilinçlenmesi bu açıdan oldukça önem taşıyor. Örneğin, 100 vatlık bir ampul, 24 saat açık bırakıldığında yıllık 80 dolardan fazla bir enerji maliyetine neden oluyor. Böyle bir enerjinin meydana gelmesi esnasında atmosfere yayılan karbondioksit miktarı ise yaklaşık 7 kg. civarında ve karbondioksit, küresel ısınmaya neden olan ana faktörlerden biri.

Microsoft Kernel (Çekirdek) Takımı’nın Direktörü Dean DeWhitt’e göre bu miktar, kullanımda olmayan bilgisayarların israf ettiği enerji ile eşdeğer. Hatta, bilgisayarını ekran koruyucuyla saatlerce çalışır durumda bırakan insan sayısı, ampulünü bir yıl boyunca açık bırakan insan sayısından çok daha fazla. Kullanımda olmadığı halde açık kalan bilgisayar ise, en az enerjiyle çalışan (standby/bekleme) konumdaki bir bilgisayardan gerçekte çok daha fazla enerji harcıyor.

DeWhitt, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şöyle diyor: “Eğitim, tüketicilerin bilinçlenmesi açısından son derece önemli. Burada bir diğer önemli konu kurumların ve işletmelerin, mali ve çevresel konular ile kendi güvenlik ve operasyonel gereksinimleri arasında bir denge kurmak zorunda olması. Bu ihtiyaçlara yardımcı olmak üzere tasarlanan Windows Vista’nın güç yönetimiyle ilgili yenilikçi özellikleri, işte tam da bu noktada kurumların imdadına yetişiyor.”

Vista'dan enerjiyi etkin kullanarak çevreyi korumanın incelikleri

Microsoft, Windows Vista’nın enerji tüketimi ve karbondioksit yayılımını azaltan potansiyeli üzerine İngiltere merkezli PC Pro Labs tarafından yapılan bağımsız çalışmanın sonuçlarını açıkladı. Windows XP ve Windows Vista’nın enerji kullanımlarını kıyaslayan çalışma, Vista’nın güçlü yönetim özelliklerinin, 200 kişilik bir işletmede yıllık yaklaşık 45 tona denk olan karbondioksit miktarının azaltılmasına yardımcı olduğunu açıkça gösteriyor. Ayrıca bu özellikler sayesinde enerji faturalarında da çok ciddi oranda tasarruf sağlanıyor.       

Masaüstü bilgisayar kullanan işyerlerinin (toplam 800 bilgisayar) esas alındığı çalışmada, bilgisayarın kullanılmadığı bir saat içerisinde otomatik olarak devreye giren Windows Vista’nın “Uyku” (Sleep) konumunda maliyet tasarrufu sağlandığı ve karbondioksit yayılımının azaldığı açıklanıyor. 

Önceki sürümlerde standby (bekleme) olarak bilinen uyku modu, makinenin (kasa) ve monitörün, ihtiyaç duyulan anda devreye sokulabileceği bir konumu ifade ediyor. Uyku modundayken, her iki parça da iki ya da üç watt kadar bir elektrik enerjisi harcıyor. Vista’nın uyku modu açık farkla, Windows’un önceki sürümlerinde bekleme modunun yakaladığı başarının da üzerinde bir performans sunuyor ve kullanıcıya en iyi deneyimini yaşatıyor.

Çevreci gruplar Vista'ya yeşil ışık yaktı

DeWhitt ve ekibi, Windows Vista’nın güç yönetimi kapasitesini çevre faktörünü göz önünde bulundurarak geliştirebilmek amacıyla Çevre Koruma Ajansı (EPA) ve Ulusal Kaynakları Koruma Konseyi (NRDC) ile işbirliği yaptı.  

Daha az enerji kullanımıyla daha verimli bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için Vista’nın geliştirme sürecine çevre uzmanlarının da dahil edildiğini belirten DeWhitt, “Kullanıcılardan ağırlıklı olarak maliyet tasarrufu konusuna odaklandıkları geri bildirimini aldık. Ancak biliyoruz ki Vista, sahip olduğu güç yönetimi özelikleri ile çevrenin korunması konusunda da son derece etkili. Bu noktada EPA ve NRDC, Vista’nın maliyet tasarrufunun ötesinde, çevre üzerindeki potansiyel yararlı etkilerini açığa çıkarabilmemiz için gerçekten çok yardımcı oldu” diyor.

LCD monitörlü tipik bir masaüstü bilgisayarının, kullanılmadığı iş saatleri dışında sadece açık kalarak harcadığı elektrik enerjisi bir yılda 632 kw/saat. Windows Vista’nın uyku modu kullanıldığında bu miktar sadece 34 kw/saat düzeyinde gerçekleşiyor. Bu da her masaüstü bilgisayar için bir yılda 598 kw tasarruf anlamına geliyor. Bunun gerek işletme gerekse çevre açısından getirileri ise tartışılmaz. 

Konuya farklı bir açıdan yaklaşarak yorum getiren Ulusal Kaynakları Koruma Konseyi Kıdemli Bilimadamı Noah Horowitz: “Eğer Amerika’daki bilgisayar kullanıcılarının büyük çoğunluğu Vista’nın sunduğu avantajları tercih ederse, her yıl ulusal elektrik faturalarımızda 500 milyon dolar tasarruf sağlarız. Aynı zamanda elektrik santralinden yayılarak, küresel ısınmaya neden olan 3 milyon tonluk kirliliği de önleriz. Bu da, 390 bin araçtan yayılan kirliliği önlemekle eşdeğer” diyor. 

'Uyku' nun gelişimi sürüyor

Vista’nın uyku modu özelliğinin kullanım kolaylığını artırmak üzere çalışmalar sürdürülüyor. Windows Vista, kullanım sırasında yüksek performans gerektiren işlemlerde bilgisayarın işlemcisini yüksek güç seviyesine getirerek, hızlandırıyor. Makine daha az aktifken de düşük güç seviyesine geri getiriyor. 

"Bir anda bilgisayar ekranının karardığını ve geri geldiğini gördüğünüzde sakın şaşırmayın. Bu Vista’nın, kullanıcının bilgisayarı uyku ve uyandırma isteğine anında yanıt verme kapasitesinin yeniden tasarlanarak, geliştirildiğinin bir kanıtıdır” diyor Dewhitt. Nitekim, Vista işletim sistemine sahip bilgisayarlar uyku modundan eski haline iki saniye içerisinde geri dönüyor.
 HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi