Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
 

Solar Otobüs yolda

 

Güneş enerjisiyle çalışan sistemlere hergün bir yenisi ekleniyor. Firmalar gelişen teknolojinin de etkisiyle küçük alanlara bir çok işlevi bir arada yapan sistemleri yerleştirmeyi başarabiliyor. Eskiden beri bilinen güneş pillerinin verimliliğinin artırılması onların neredeyse her alanda kullanılmasını sağlıyor. Şimdilerde bu gelişmelere bir yenisi ekleniyor ve tamamen güneş pilleriyle çalışan bir otobüs yollara çıkmaya hazırlanıyor.
Meksika bu çalışmaya önderlik yapacak ülke olacak


Meksika'nın kuzeyindeki Monterrey'de kurulu MEN şirketinin başkanı Gustavo Putz, güneş enerjisi ile çalışan otobüsü geliştirme çalışmalarının maliyetinin 45 milyon dolar civarında olduğunu belirterek, "Çok deneme yaptık. Şu an 25 ton civarında bir ağırlığa sahip, ancak daha fazla batarya koymalıyız" dedi.

Güneş enerjisiyle çalışan otobüsün çatısında 26 metre güneş paneli bulunduğunu belirten Putz, bu güneş panellerinin otobüsü hareket ettirmeye yetecek güç ürettiğini, ancak şimdi otobüsü özellikle yokuş aşağı nasıl frenleyebileceklerini ya da durdurabileceklerini bulmaları gerektiğini söyledi.

Putz, "Şu anda otomobil endüstrisi için güneş uygulamaları sınırlı, ancak dünyanın bu en ileri teknolojisi, bataryaların tek bir dolumuyla 500 kilometrelik bir menzil sağlıyor" diye konuştu.

Geliştirilmekte olan otobüslerin televizyonu, tuvaleti ve kliması bulunuyor.
 HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi