Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
 

Ceyhan'da araziler 20 kat değerlendi
 
Şirketler EPDK'dan rafineri onayı bekliyor. Tesislerin kurulacağı arazilerin dönüm fiyatları ise 20 kat artarak 30-60 bin YTL oldu.
26.05.2007


Irak ve Hazar petrollerinin buluşma noktası haline gelen Adana'nın Ceyhan ilçesinde, yeni rafineri kurulması için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) onayı beklenirken, tesislerin kurulacağı arazilerin fiyatları ise şimdiden 15-20 kat arttı.
Bakü-Tiflis-Ceyhan'ın (BTC) 13 Temmuz 2006'da resmen devreye girmesinin ardından ulusal ve uluslararası birçok firma Ceyhan'a ilgi gösteriyor.
Petrol Ofisi-OMV, Çalık-Indian Oil ve Socar-Turcas'ın Ceyhan'da rafineri kurulmasıyla ilgili başvurularında sona yaklaşıldığı belirtilirken, buradaki arazilerin sahipleri müşteri beklemeye başladı.

İki başvuru olumlu

Yatırımların yapılmasının planlandığı Ceyhan ile İsken Sugözü Termik Santralı'nın arasında kalan yaklaşık 5 bin dönüm arazinin fiyatları, yatırım haberleriyle birlikte 15 - 20 kat arttı. Şirketlerin başvuru kararının onaylanmasının beraberinde tahsis sorununu da gündeme getireceği belirtiliyor.
Ceyhan Ticaret Odası Başkanı Ali Duru, EPDK'nın iki başvuruyu olumlu bulduğunu, diğerinde ise evrak eksikliği tespit ettiğini söyledi.
Onayın ardından ÇED raporu, yer tahsisi gibi konuların gündeme geleceğini belirten Duru, "Çoğunluğunu özel mülkiyetin oluşturduğu arazilerin tahsisinde ise beklenmedik sorunlar yaşanabilir" dedi.
Duru, arazi sahiplerinin 2-3 bin YTL arasında olan dönüm fiyatlarını 30-60 bin YTL'ye yükselttiklerine dikkat çekti.
Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ise yatırımlara ev sahipliği yapmak için her türlü desteği vereceklerini söyledi.'İstimlak edilmeli'

Ceyhan Ticaret Odası Başkanı Ali Duru, tesislerin kurulacağı alan bulunan arazilerin devlet tarafından ağır sanayi bölgesi ilan edilerek istimlak edilmesi gerektiğini söyledi.
Duru, "Daha önce hükümet, BTC'nin geçtiği hattın üzerinde istimlak yaptı, müracaat edenler ise Botaş'tan paralarını aldı. Bunun da böyle olması lazım, hem köylüler hem de yatırım yapanlar mağdur edilmemeli" dedi.


 HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi