Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
 

AES, İÇTAŞ'A ORTAK OLDU
 

ABD'li dev enerji şirketi AES, New York Borsası’na yaptığı açıklamada IC İçtaş Enerji’nin yüzde 51’ini aldığını bildirdi.
29.05.2007AES’in açıklamasında, İçtaş Enerji’nin halen sahip olduğu 26 megavatlık hidroelektrik gücüne ek olarak 390 megavatlık yatırım yapmakta olduğu belirtildi.

Türkiye’de elektrik talebinin hızlı artış gösterdiğine işaret eden AES Başkanı ve CEO’su Paul Hanrahan, “Bu ortaklık, gelecekte Türkiye’de ve yakın bölgedeki büyümemiz için kusursuz bir platform oluşturacak” dedi.

Hidroelektrik ve rüzgar enerjisinin de yer aldığı yenilenebilir enerji kaynakları AES’in toplam üretim portföyünün yaklaşık yüzde 20’sini temsil ediyor.

İbrahim Çeçen Yatırım Holding iştiraklerinden hidroelektrik enerjisi üreticisi IC İÇTAŞ Enerji, ABD merkezli AES ile yüzde 50 ortak oldu. Ortaklık sonucunda kurulan AES-IC İÇTAŞ Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş. Türkiye'de dört yıl içerisinde 600 milyon dolarlık yatırım yaparak 18 santral inşa etmeyi planlıyor.
Şirketlerin ortaklığı nedeniyle düzenlenen toplantıda konuşan IC İbrahim Çeçen Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen, enerjinin yanı sıra inşaat, turizm ve havacılık sektörlerinde faaliyet gösterdiklerini belirterek, "AES ile birlikte enerji sektöründe kısa zamanda çok büyük işler başaracağız. Proje ve yapım aşamasında 18 santralımız var. Bunların dördü bu yıl kalanıysa 2011 yılına kadar faaliyete geçecek. Santrallerımızın tamamlanması için dört yıl içerisinde yaklaşık 600 milyon dolarlık yapıtırım gerçekleştireceğiz. Bu 18 hidroelektrik santral projesinin toplam kurulu gücü 390 megawatt (MW) olacak. Mevcut yatırımlarımızın yanı sına büyük ölçekli yeni hidroelektrik, kömür, doğalgaz ve rüzgâr santralı projeleri geliştirerek kısa sürede işletmeye almayı, elektrik dağıtım şirketleri ve kamuya ait santralların özelleştirilmesi ihalelerine katılarak Türkiye'nin enerji ihtiyacının büyük oranda karşılamayı hedefliyoruz. Bu hedeflerin yakalanması için uluslararası ortaklığa gittik" dedi.

'Nükleerle ilgilenmiyoruz'
Öte yandan AES-IC İçtaş Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Altınbilek ise, hidroelektrik santrallar dışında ortaklığın henüz lisans başvurusu yaptığı bir santral olmadığını söyledi. Doğan Altınbilek, nükleer santralınsa gündemlerinde olmadığını anlattı.
Bilindiği gibi AES ve IC Holding 2006 yılında çıkılan ve 2008'e ertelenen dağıtım özelleştirme ihalelerine ayrı ayrı müracaat ederek yeterlilik almıştı. Yeni ortaklık bu ihalelere yeniden çıkıldığında katılmayı öncelikli hedef olarak belirledi.

Nedir?
IC İbrahim Çeçen Yatırım Holding A.Ş sürekli büyüyen ve gelişen Türkiye Enerji Sektöründe ilk olarak 1998 yılında IC İÇTAŞ Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş ile faaliyet göstermeye başlamıştır. Sektördeki gelişmelere paralel olarak IC İbrahim Çeçen Yatırım Holding enerji sektöründe sürekli yeni yatırımlar yaparak büyümüş ve yeni firmalar kurarak IC İÇTAŞ Enerji Grubunu bugünkü konumuna getirmiştir/FİRMA SİTESİNDEN ALINTI HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi