Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
 

Güneş Ocağı Şenliği
 
Hacettepe Üniversitesi Yeni ve Tükenmez Enerjiler Araştırma Merkezinin (YETAM), güneş enerjisinin verimli kullanılmasını sağlamak amacıyla düzenlediği "Güneş Enerjisi ile Yemek Pişirme Şenliği" başladı.
19.06.2007
Nusrat


19 Haziran 2007 SalıHacettepe Üniversitesi Güneş Evi ve Bahçesi'nde başlayan şenlikte, öğrenciler tasarımını ve yapımını üstlendikleri ocaklarda yemek pişirdiler.
        
Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Temiz Tüketim Enerjisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Demir İnal, sistemle asıl hitap etmeyi amaçladıkları kitlenin kırsal kesimdeki insanlar olduğunu söyledi.
        
Özellikle tarlalarda çalı çırpı toplanıp ateş yakılarak yemek pişirildiğini anlatan İnal, "Çalı toplama işi genellikle çocuk ve kadınlara veriliyor. Oysa güneş enerjisi kullanıldığında buna vakit harcanmayacak. Böylece kadınlar ve çocuklar bu zamanları eğitimleri için harcayabilecekler. Bu anlamda güneş enerjisi sistemi UNESCO'nun ilkelerine de uyuyor" diye konuştu.
        
Güneş enerjisiyle dumandan zehirlenmelerin de önleneceğini belirten İnal, ayrıca sistem sayesinde yakıt masrafından da kurtulabilineceğini kaydetti.
        
Sistemde "Kutulu" (fırın), "Katlanır Plakalı" ve "Parabolik" olmak üzere 3 tür ocağın bulunduğunu ifade eden İnal, bunların pikniklerde de kullanılabileceğini söyledi. Özellikle yazın orman yangınlarının sıkça yaşandığını hatırlatan İnal, "Piknik için özel tasarlanmış ocaklarda yemek pişirilebilir. Böylece ateş olmadığı için yangın çıkaracak herhangi bir şey de olmaz" dedi.
        
Şenlik, 22 Haziran Cuma gününe kadar devam edecek.
Güneş Ocağı Ana sayfamız HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi