Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
 

Rüzgar Enerjisine İlgi Artıyor.
 
Turcas Elektrik ile Innovative Wind arasındaki işbirliği görüşmelerinin olumlu sonuçlandığını bildirdi.
03.07.2007


Ülkemizin elektrik arzında yaşadığı sıkıntılar firmaları yeni arayışlara sürüklüyor. Özellikle son yıllarda bir çok yerli enerji firması yabancı ortaklar bularak rüzgar santralı kurma projelerine başlıyorlar. Daha birkaç gün önce Zorlu Enerji'nin General Electric'le anlaştığı duyurulmuştu. Bu gün ise Turcas Elektriğin, Dubaili Innovative Wind Power ile benzer konuda mutabakata vardıkları duyuruldu.

Turcas Petrol'den İMKB'ye yapılan açıklamada, Turcas Petrol'ün yüzde 100 iştiraki Turcas Elektrik Üretim A.Ş.'nin Dubai merkezli Innovative Energy Group'un yüzde 100 iştiraki olan Innovative Wind Power ile Türkiye'de rüzgar enerjisi santralleri geliştirilmesi, kurulması ve işletilmesi imkanlarını geliştirmek amacıyla yapılabilecek bir ortaklığa ilişkin olarak başlattığı görüşmelerin olumlu sonuçlandığı, bu konuları belirleyen bir çerçeve anlaşmasının bugün imzalandığı duyuruldu.
innovate wind pover

Açıklamada, imzalanan çerçeve anlaşmasına göre, toplamı yaklaşık 200 MW güce sahip olacak rüzgar santrali projeleri için kurulması öngörülen ortak girişim şirketinin yüzde 50 hissesinin Turcas Elektrik Üretim A.Ş'ye, yüzde 50 hissesinin Innovative Wind Power'a ait olacağı, eşit bazlı ortaklığa ilişkin detay konulara, yapılacak görüşmeler neticesinde oluşturulacak nihai sözleşmelerde yer verileceği belirtildi.

Turcas Elektrik Üretim A.Ş. / Şirket kaynağından  
Turcas´ın %100 oranında bağlı ortaklığı olan Turcas Elektrik Üretim A.Ş. (TEÜ), yeni enerji tesisleri kurmak ve kârlılığı yüksek kurulu tesisleri bünyesine katmak suretiyle yatırımlar yapmayı ve çeşitlendirilmiş üretim portföyü ile Türkiye ve civar ülkelerdeki en ileri gelen enerji firmalarından biri olmayı ve sermaye piyasalarında halka açılmayı hedeflemektedir.

TEÜ, bağımsız üretim şirketi, Yap-İşlet-Devret, Yap-İşlet, İşletme Hakkı Devri ve/veya diğer modellerde projeler geliştirip uygulamakta ve işletmektedir. TEÜ faaliyet alanlarını geliştirirken aşağıdaki kaynakları dayalı üretim projelerine odaklanmaktadır:

Kömür ve Linyit, Sıvı Yakıtlar, Doğalgaz, Biyokütle, Güneş Rüzgar, Hidrolik, Nükleer

 HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi