Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
 

Zorlu Enerji Alpullu'da doğal gaz buldu
 

Zorlu Enerji Grubu, Kırklareli ilinin Babaeski ilçesine bağlı Alpullu kasabası yakınlarında  90-100 milyon sm3'lük kapasiteye sahip doğal gaz rezervleri buldu. Zorlu Enerji Grubu Başkanı Murat Sungur Bursa,  25 bin nüfuslu bir yerleşim yerinin 15 yıllık ihtiyacını karşılayabilecek kapasitedeki doğal gazı, 2008 yılının ilk yarısına kadar dağıtım hattına vermeyi hedeflediklerini açıkladı.
20.08.2007Zorlu Enerji Grubu bünyesinde doğal gaz arama faaliyetlerini yürüten Amity Oil International Pty. Ltd., Kırklareli ilinin Babaeski ilçesine bağlı Alpullu kasabası yakınlarında, 700 -1000 metre derinlikte kazılan üç ayrı kuyuda toplam 90-100 milyon sm3 üretilebilir doğal gaz rezervi buldu.

Zorlu Enerji Grubu Başkanı Murat Sungur Bursa konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Alpullu'da ulaşılan doğal gaz kaynaklarının, 25 bin kişinin yaşadığı bir yerleşim yerinin 15 yıllık gaz ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede olduğunu söyledi. Bursa, Zorlu Enerji'nin, gaz keşfinin tescil edildiğini ve bu aşamadan sonra doğal gaz çıkarma çalışmalarının yoğunlaşacağını ifade etti.

Zorlu Enerji Grubu, 2008 yılı başına kadar doğal gaz arıtma tesislerini kurmayı ve 2008 yılı ortalarına kadar da Babaeski-Lüleburgaz güzergahında inşa edilecek boru hatları ile gaz satışına başlamayı hedefliyor. Bu sayede, şu an fuel oil, kömür ve LPG kullanmakta olan Trakya Bölgesi halkına ve sanayicisine, daha ucuz, daha sağlıklı ve kullanımı daha kolay bir enerji kaynağı sağlanmış olacak.  

Doğal gaz üretim çalışmaları 2001 yılından bu yana devam ediyor

Bölgede 2001 yılından bu yana devam eden doğal gaz arama faaliyetleri çerçevesinde Göçerler, Adatepe, D. Adatepe, Çayırdere, Velimeşe ve B.Velimeşe sahalarındaki mevcut kuyulardan TPAO ile birlikte günlük toplam 650.000 sm3  doğal gaz üretim kapasitesine sahip olan Zorlu Enerji Grubu'nun, Alpullu'da açılan üç yeni kuyu ile birlikte bu miktarı günde 700.000 sm3'e yükseltmesi bekleniyor.

Zorlu Enerji Grubu Başkanı Murat Sungur Bursa, 2006 yılında gerçekleştirilen üç boyutlu  sismik çalışmalara ait değerlendirmelerin, yeni kuyuların da müjdecisi olduğunu belirtti. Bursa,“Ruhsat bölgelerinde mevcut potansiyeli on katına çıkarabilecek alanlar olduğunu öngörüyoruz” dedi.

Murat Sungur Bursa, Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılıktan kurtulabilmesi açısından, yerli kaynak arayışının büyük önem taşıdığını ifade etti.

Zorlu Enerji Grubu, Trakya Bölgesi'nin doğal gaz dağıtım çalışmalarını da yürütüyor

Zorlu Enerji Grubu, Trakya bölgesinde doğal gaz arama çalışmalarının yanı sıra doğal gaz dağıtım projeleri de yürütüyor. EPDK'nın 2005 yılında düzenlediği Trakya Bölgesi Doğal Gaz Dağıtım İhalesi'ni kazanan Zorlu Enerji Grubu, Edirne, Lüleburgaz, Tekirdağ, Kırklareli ve Çerkezköy illerini kapsayan bölgede, otuz yıl süreyle doğal gaz dağıtım lisansına sahip. HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi