Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
 

İngiltere Enerji Bakanı Türkiye'de Temaslarda Bulundu


 
İngiltere Enerji Bakanı Wicks, Türkiye ile başta yenilenebilir enerji olmak üzere pek çok yatırım fırsatı gördüğünü söyledi.
20.09.2007
Malcolm Wicks

İngiltere Enerji Bakanı Malcolm Wicks, Türkiye, Türkmenistan ve Azerbaycan ziyareti kapsamında Ankara ve İstanbul'da temaslarda bulundu. CNBC-e'nin sorularını yanıtlayan Wicks, bakanlık ile görüşmelerinde yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapılması ve elektrik dağıtım özelleştirmelerinin gündeme geldiğini belirtti. Wicks, yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırımlar ve özelleştirmelerle ilgilendiklerini kaydetti.

Wicks şunları söyledi: "Türkiye'de bence daha temiz ve yeni enerji kaynakları bulunması lazım. Bizim yenilenebilir enerji kaynakları konusunda çok ciddi bir deneyimimiz var. Bu deneyimi buraya getirmeye niyetliyiz. Bunun ticari bir fırsat olduğunu düşünüyorum. İngiltere ve Türk şirketlerinin gelecekte bu konuda birlikte çalışabileceğini düşünüyorum. Gerek bakanlık ile gerekse firmalar ile de görüştük. Güzel projeler gündemde. Yenilenebilir enerji kaynaklarının üretimi anlamında, örneğin rüzgar çiftlikleri konusunda ve deniz dalgalarından elektrik elde etme konusunda önemli tecrübelerimiz var. Deniz teknolojisi konusunda ve güneş enerjisi alanında ciddi tecrübelerimiz var. Bunları Türkiye'de değerlendirmek istiyoruz."

'ELEKTRİK DAĞITIMDA TECRÜBELİYİZ'
Elektrik dağıtım özelleştirmesinde tecrübeli olduklarını da belirten Wicks, "Özellikle elektrik dağıtım özelleştirmeleri alanında çok deneyimli İngiliz firmaları var. Biz elektrik dağıtım özelleştirmeleri alanında piyasanın liberalleşmesi açısından ciddi deneyimlere sahibiz. Şirketlerin, tesislerin ve ağların özelleştirilmesi ile ilgili olarak Türkiye'de iyi işler yapabileceğimizi düşünüyoruz" dedi.

NABUCCO'YU DESTEKLİYORUZ
Malcolm Wicks, Avrupa Birliği adına Türkiye'nin enerji politikalarını desteklediklerini, Türkiye'nin enerjide bir merkez üs haline gelmesinin gerektiğine dikkat çekti. Wicks, bu anlamda Nabucco projesinin, güney enerji koridorunun bir parçası olduğunu ve projeyi desteklediklerini kaydetti.

Wicks şöyle konuştu: "Biz Nabucco'yu destekliyoruz. Nabucco, güney koridorunun bir parçası olarak yeni kaynakları hem petrol hem de gaz olarak Türkmenistan'dan yavaş yavaş Türkiye'ye ve Azerbaycan ile birlikte AB'nin yararına olacak şekilde taşıyabilir. Türkiye'nin enerji hedeflerini destekliyoruz. Türkiye için bir merkez üs olmak ne anlama gelebilir bunları bakanlık ile de konuştuk. Ben özellikle Türkiye'deki şirketlerin profesyonelliğini ve bu konudaki hedeflerini memnuniyetle gördüm. Biz Avrupa Birliği olarak Türkiye'nin enerji politikalarının geleceği açısından çok önemli bir oyuncu olacağını düşünüyoruz."

EN BÜYÜK TEHLİKE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ
      Malcolm Wicks, 21. yüzyılda yeryüzünde en büyük tehlikenin iklim değişikliği olduğuna dikkati çekerek, bununla mücadele etmenin birkaç yolu bulunduğunu, iklim değişikliğine sebep olan nedenleri en aza indirebilecek çalışmalar yapılabileceğini söyledi.
      Wicks, İngiltere'de iklim değişikliğinin etkilerine ilişkin hazırlanan bir rapora göre, bunun nedenlerini en aza indirirken yeni bir ekonomi ve iş dalının ortaya çıkmasının öngörüldüğünü, birçok şirketin bununla ilgilendiğini, bunun yeni bir iş fırsatı anlamına geldiğini ve dünyanın bu yöne doğru gittiğini kaydetti. Bakan Wicks, bundan sonra asıl önemli olanın Kyoto Protokolü sonrası dönem olduğunu, bu konuda da herkesin aynı anda hareket edebileceğini vurguladı.
      Bu arada, İngiltere Enerji Bakanı Wicks, İstanbul'da TÜSİAD ile aralarında Shell, BP, Çalık Holding gibi enerji konusunda faaliyet gösteren şirketlerin üst düzey yöneticilerinin yer aldığı bir grup özel sektör temsilcisi ile basına kapalı olarak bir araya geldi.

 HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi