Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
 

Şehitliğe Güneş Enerjili Aydınlatma


 
Çanakkale'de Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Park Alanı'ndaki 57'nci Alay Şehitliği, güneş enerjisi sistemiyle aydınlatıldı.
31.10.2007


HABERİ GÖNDEREN
Mustafa Aküst
MUSTAFA AKÜST
Makina Müh.

 

Çanakkale Kara Savaşları'nın yaşandığı Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nın tarihi SİT alanı olması, elektrik hattı bulunmaması nedeniyle 57'nci Alay Şehitliği'nin aydınlatılması için güneş enerjisi tercih edildi. Şehitlik içindeki anıt ve rölyefi aydınlatan lambalara elektrik üretmesi için iki büyük güneş enerjisi paneli monte edildi. Bu panellerin güneş enerjisinden elde ettiği elektrikle yanan lambalar anıt ve rölyefleri aydınlattı. Ayrıca şehitliği çevreleyen duvarlara ve yerlere de çok sayıda güneş enerjisi lambası konuldu. Bu lambalar da gündüz topladıkları enerjiyi hava karardığında otomatik olarak yakarak aydınlatma sağladı. 1992 yılında 628 kahraman anısına yapılan şehitlik, 30 bin YTL harcamayla ışıl ışıl oldu.

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Park Müdürü İsmail İşeri, şehitliklerde böyle bir projenin ilk kez uygulandığına dikkat çekerek, "Normalde bizim geleneğimizde gece şehitlik ve mezar ziyareti yok. Ama 57'nci Alay Şehitliği bizim sembolik şehitliğimiz. Uçak, havayolu üzerinde de olduğundan gece buranın siluetinin görünebilmesi için aydınlatmaya karar verdik. Temiz ve yenilenebilir olan güneş enerjisiyle aydınlatma sistemi kurduk. Diğer sembolik şehitliklerde de aynı sistemi kurmayı hedefliyoruz" dedi.

57'NCİ ALAY ŞEHİTLİĞİ
Çanakkale'yi denizden geçemeyen İtilaf Devletleri'nin 25 Nisan 1915 günü Gelibolu Yarımadası'na ve Kumkale'ye asker çıkarmalarıyla Çanakkale Kara Savaşları başladı. 25-26 Nisan 1915 tarihlerinde Arıburnu'nda karaya çıkıp Conkbayırı'nda ilerleyen çıkarma kuvvetleri, 19'uncu Tümen Komutanı Kurmay Yarbay Mustafa Kemal'in 25 Nisan günü, "Ben size taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler ve komutanlar geçebilir” emrini uygulayan Türk birliklerince durduruldu. Bu birliklerden biri Yüzbayı Hüseyin Avni Bey'in komutasındaki 57'nci Alay'dı. 57'nci Alay'ın başta komutanları olmak üzere 628 kişilik mevcudunun tamamı 25-28 Nisan 1915 tarihleri arasında şehit düştü.
Gelibolu Yarımadası'nda Bomba Sırtı'nda 57'nci Alay anısına yapılan şehitlik 10 Aralık 1992'de düzenlenen törenle açıldı. 25 Temmuz 1994 tarihindeki orman yangınında hasar gördü, onarılarak 11 Kasım 1994'te tekrar hizmete sunuldu.

 
 HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi