Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
 

Hema Enerji Doğalgaz Arıyor.


 

Hema enerji denizde doğalgaz aramaları için Amerikan bir şirketle ortaklığa gidiyor.
17.12.2007
Temeli 2005 yılına kadar dayanan ortaklık girişimleri Hema Enerji ve Amerikan Toreadorarasında başarıyla tamamlanmasının ardından İlk doğalgaz aramaları Trakya kıyılarında başlatıldı.

Otomotiv, traktör ve savunma sanayi sektörlerinde faaliyet gösteren Hattat Holding enerji sektöründe faaliyetlerini artırıyor. Holdinge bağlı Hema Enerji, Amasra'daki taşkömürü ve metan gazı yatırımının ardından Batı Karadeniz'de doğalgaz arayacak.

Hattat Holding Yeni Projeler Direktörü Tolga Tongüç, ABD'li Toreador şirketiyle Bulgaristan sınırından itibaren çalışmalara başladıklarını söyledi.

Tongüç şöyle konuştu: “ABD'li Toreador'la Karadeniz'de ortak doğalgaz çıkarımı yapılacak. Sismik gemi yola çıktı. Araştırma yapıldı, platformlar kuruluyor. Platformdan sonra doğalgazın çıkarımını yapıp Türk ekonomisine katkı yapacağız. Bugüne kadar Türkiye'de denizlerin yüzde 1'i araştırılmış. Biz ilk kez özel sektör olarak bu platformları kurup çıkaracak grup olacağız.”
Toreador
500 MİLYON DOLARLIK YATIRIM
Projenin ilk etabı 500 milyon dolarlık bir yatırımı içeriyor. Tongüç, miktar belirtmemekle birlikte Batı Karadeniz'de ciddi doğalgaz rezervi olduğunu kaydetti. ABD'li Toreador'un, halen Akçakoca açıklarında TPAO ve Stratic ortaklığı ile doğalgaz üretim yatırımı bulunuyor.

Hattat Holding ayrıca Amasra'da toplam 2 bin megavatlık iki kömür santrali ve bin megavatlık metan gazı santralini içeren 3 milyar Euro'luk yatırımı için de yabancı ortak arıyor. Yatırımın 2 milyar Euro'su yabancı bankalardan kredi alınarak temin edilecek.

Hattat Holding 5 yıl sonra enerjide 1-1,5 milyar Euro'luk ciro, 10 yıl sonra da 8 bin megavatlık kurulu güç hedefliyor.

 
 HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi