Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
 
 
İkl Hibrid lokomotif Üretildi
General Elektrik'in ürettiği hibrid(melez) lokomotif hareket sırasında uygun anlarda depoladığı enerjiniyi ihtiyaç duyulduğu zaman kullanarak yakıt sarfiyatını düşürüyor.
08.03.2008
         GE Hibrid Lokomotif

General Electric (GE) mühendisleri, dünyanın ilk hibrid özellikli lokomotifini geliştirdi.

4400 beygirgücündeki Evolution Hibrid dizel-elektrik motorlu lokomotif, dinamik fren işlemi sırasında harcanan enerjiyi dönüştürerek depolayan bir dizi yenilikçi batarya içeriyor. Hibrid lokomotifin kurşunsuz, şarj edilebilir bataryaları, gerektiğinde makinistlerin 2000 beygirgücünde ek enerji kullanmasına olanak tanıyarak üstün performans sağlayacak. Bataryalarda depolanan enerji sayesinde, yakıt tüketimi ve emisyonlar, günümüzde kullanılan yük lokomotiflerinin çoğuna göre, yüzde 10 azaltıyor.

Lokomotif Hakkında Açıklamalar.
Hibrid teknolojinin temeli çift mekanizma taşıyan motorlara dayanıyor. Buna göre hibrid araçlarda ana gücü sağlayan bir motor bulunuyor. Aracın frenleme yaptığı veya bir rampadan indiği anlarda hareket enerjisi akülerde elektrik enerjisi olarak depolanıyor. Bu enerji aracın ana motorunun zorlandığı anlarda takviye bir elektrik motoru yardımıyla hareketi kolaylaştırıyor. Bu sayede yakıt tasarrufu sağlanmış oluyor.

Emisyon seviyelerini düşürmesinin yanı sıra hibrid lokomotif yüksek bölgelerde ve dik yokuşlarda daha verimli çalışıyor. 207 ton ağırlığında bir lokomotifi durdurmak için yıl boyunca harcanan enerji, yıl boyunca 160 evde harcanan elektriğe eşit. Hibrid lokomotifi ise fren işlemi sırasında harcanan enerjiyi yeniden kullanıma sokarak, tüketim ürünlerini ve diğer hammaddeleri demiryoluyla taşıyan GE müşterilerine işletme avantajları sunacağı belirtildi.
 HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi