Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
 

Rüzgar Türbini Pazarı 12Milyar Dolar Olacak


 
TRT'de katıldığı bir programda son günlerin güncel konularına açıklık getiren Enerji Bakanı Hilmi GÜLER, Türkiye'nin yakın zamanda kendi türbinini üretebileceğini söyledi.
17.11.2007


Hilmi Güler, TRT'deki programda rüzgar enerjisi başta olmak üzere son günlerin popüler konularına açıklık getirdi. Güler, önümüzdeki birkaç yıl içinde rüzgar üretim kapasitesinin 10 bin MegaWatt'a çıkacağını söyledi.(bugün üretim 200 MW civarında)
Üretimin bu seviyeye ulaşması için çok sayıda rüzgar türbinine ihtiyaç olduğunu belirten Güler, bu türbinlerin ülkemizde üretilmesi durumunda 10 - 12 milyar dolarlık türbin maliyetinin yurt içinde kalacağını söyledi.
"Temsan aracılığıyla Türkiye'de ilk defa rüzgar türbini deneme üretimi sağlandı."
BAKAN GÜLER'İN RÜZGAR ENERJİSİ HAKKINDAKİ KONUŞMALARI
 
   
 SU TÜRBİNLERİ HAKKINDA AÇIKLAMALAR
Hilmi Güler, yine çok tartışılan akarsular üzerine kurulacak küçük elektrik santralleri hakkında da yorumlarda bulundu. Su türbinlerinin çevreye zararı olmayacağını belirten Güler, bu türbinlerin tamamının kurulması ile yurt içinde 20 Milyar dolarlık bir pazar oluşabileceğin vurguladı. Su türbinlerinin çevre kirliliğine neden omadığını bazı çevreler tarafından toplumda bir 'bilgi kirliliği' oluşturulduğunu idda etti.
   
PROGRAMDA BOR HAKKINDA YAPILAN AÇIKLAMALAR
Bor madeni konusuna da açıklık getiren Güler, boru maden olarak değil de bor kimyasalları şeklinde ihracatını yapmayı hedeflediklerini belirtti. Programda bor piyasasınsa dünya birincisi olduğumuz belirtdi.(Dünya bor piyasası 1.5 milyar dolar ciroya sahip) Yine boru tarımsal üretimlerde toprak bileşeni olarak kullanma çalışmaların yapıldığı belirtildi. HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi