Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
 

Jeotermal Enerji Yardımıyla Elektrik Üretilecek

 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, 2013 yılına kadar jeotermal enerjiden yıllık 4.4 milyar kilovatsaat (kWh) elektrik üretmeyi amaçladıklarını açıklayarak, ''Böylece her yıl yaklaşık 315 milyon avro tutarında tasarruf edeceğiz'' dedi.
08.05.2008
           Jeotermal alan
                        

İzlanda Cumhurbaşkanı Olafur Ragnar Grimsson'un daveti üzerine beraberindeki heyetle önceki gün bu ülkenin başkenti Reykjavik'e gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler temaslarını sürdürüyor.
 
Bakan Güler, temasları kapsamında dün Sanayi Bakanı Össur Skarpheinsson ve enerji şirketlerinin yetkilileriyle görüştü.
 
Bugün İzlanda Devlet Elektrik Ulusal Güç Şirketi temsilcileriyle görüşen Bakan Güler, öğle yemeğinde de Cumhurbaşkanı Grimsson bir araya geldi.
 
Bakan Güler, geçen yıl Türkiye'ye gelen Cumhurbaşkanı Grimsson'un kendisini İzlanda'ya davet ettiğini, jeotermal ve hidrojen enerjisinde önemli çalışmalar yapan İzlanda'da bu konuda incelemelerde bulunmak için de bu davete icabet ettiğini ve ziyaretin son derece verimli geçtiğini söyledi.
 
Güler, 5 bin metreye kadar jeotermal sondaj çalışmaları yapılan İzlanda'nın jeotermal enerjiden elektrik enerjisi üretmekte başarılı olduğunur, ülkede jeotermalden üretilen elektriğin alüminyum fabrikalarında dahi kullanılır hale geldiğini kaydetti.
 
Bakan Güler, "İzlanda ile önümüzdeki aylarda Türkiye'de jeotermal konusunda ortak bir çalışma grubunun kurulması, sondaj, jeotermal saha potansiyellerinin ortaya çıkarılması, teknoloji transferi ve İzlanda şirketlerinin Türkiye'ye davet edilmesi konusunda mutabakata vardık. Ayrıca, havalı, köpüklü, eğik sondaj teknolojisinin de Türkiye'de uygulanmasıyla ilgili ortak sondaj şirketleri kurulmasına karar verdik"diye konuştu.
 
İzlanda'da hidrojen enerjisinin arabalarda kullanıldığını belirten Güler, hidrojen enerjisiyle çalışan arabaların Türkiye'de nasıl kullanılabileceği konusunda da görüşmelerde bulunduklarını bildirdi.
Raykjevik Jeotermal MerkeziOrganize sera bölgeleri oluşturulacak
Türkiye'deki jeotermal kaynakların kullanılması amacıyla yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Bakan Güler, önce Jeotermal Yasası'nı, ardından da jeotermal kaynaklar haritasının çıkarıldığını söyledi.
 

Türkiye'nin 31 bin 500 megavat (MW) jeotermal potansiyeli ile dünyada 7'inci, Avrupa'da ise birinci olduğuna işaret eden Bakan Güler, jeotermali doğrudan kullanım açısından ise dünyada 5'inci durumda bulunduğunu ve halen toplam 30 MW kapasiteli 3 adet jeotermalden elektrik üretildiğini kaydetti.
 
Türkiye'nin 2013 yılı jeotermal elektrik üretim hedefinin 550 MW (yıllık 4.4 milyar kWh elektrik anlamına geliyor) ve termal kullanım hedefinin ise 8 bin MW olduğunu belirten ve bu hedefimize doğru da hızla ilerlendiğini söyleyen Enerji Bakanı, "Böylelikle her yıl 4 milyon ton karbondioksite mani olunacak. Bir başka delişle havayı kirleten 2.5 milyon arabayı trafikten çekmiş gibi olacağız. Diğer yandan her yıl yaklaşık 315 milyon euro tutarında yakıt paramız da cebimizde kalacak" dedi.
 
Güler, "Bu tutarda petrol ithalatına da mani olacak. Ayrıca, havaya salınmasına mani olduğumuz karbondioksit miktarıyla her yıl katlanmak zorunda kalacağımız yaklaşık 100 milyon euro karbondioksit maliyetini de önlemiş oluyoruz" diye konuştu.

Bakan Güler, "Jeotermalde elektrik üretimi esnasında soğuyan suyu kullanan organize sera bölgeleri oluşturacağız" dedi.
 HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi