Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
 

Karbondioksitin Önlenemez Yükselişi


 
ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA) 2007 yılı verilerini açıkladı.
24.04.2008 Co2 Seviyesi
                        

Sera etkisine neden olan karbondioksit ve sera gazlarının seviyesindeki artış devam ediyor.

Atmosferdeki karbondioksit, kontrol altına alınamıyor. Sadece 2007'de 19 milyar ton daha birikti.

Amerikan hükümetinin bir raporuna göre, sera etkisine yol açan belli başlı gazlar, özellikle karbondioksit (CO2), hükümetlerin ve sivil kuruluşların tüm çabalarına rağmen son yıllarda çok daha hızlı şekilde atmosferde birikiyor.

ABD'nin Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi'nin (NOAA) yer araştırmaları laboratuvarı tarafından yayımlanan raporda, 2007'de atmosferde biriken CO2'nin 2006'ya oranla yüzde 0,6 arttığı belirtildi. Bu değer toplam karbondioksit miktarında 19 milyar ton artış anlamına geliyor.

Yandaki grafikta karbondioksit miktarının yıllara bağlı değişimi gösteriliyor.

Diğer bir deyişle 2007, CO2 artışının milyonda (ppm) 2,4 ünite veya bir litre havada 2,4 miligram olduğunu belirten NOAA raporunda, 2000'den bu yana yıllık CO2 artışının yılda 2 ünite (ppm), 80'li yıllarda yılda 1,5 ünite ve 60'lı yıllarda yılda 1 üniteden az olduğu vurgulandı.

Dünyadaki CO2 yoğunluğunun ise milyonda 385 ünite olduğu belirtilen raporda, sanayileşme öncesinde bu oranın 280 ünite civarında olduğu ve aradaki artşların 1850'den sonra yaşandığı belirtiliyor.

NOAA raporunda kömür, petrol ve doğal gaz gibi fosil yakıtların tüketiminin CO2 emisyonunun artışının başlıca sebebi olduğu belirtilerek, okyanuslar, bitki örtüsü ve toprağın havaya salınan C02'nin yarısını soğurduğu, diğer yarısının ise atmosferde yüzyıllar boyunca kalacağına işaret edildi.

Uluslararası iklim uzmanları grubunun (GIEC) son değerlendirmesine göre de 2007'de hidrokarbon yakıtlardan kaynaklanan CO2'nin yaklaşık yüzde 20'sinin atmosferde binlerce yıl kalabileceği tahmin ediliyor.

NOAA raporunda ayrıca, iklim değişikliğine yol açan sera etkisi gazlarında metanın ise geçen 10 yıl artış göstermemesine karşın geçen yıl 27 milyon ton arttığı belirtilerek, metanın sera etkisine yol açmada CO2'den 25 kat güçlü olduğuna dikkat çekildi.

Yandaki tabloda 2004 - 2008 yılları arasında Metan gazı miktarının değişimi ppb(miktar/milyon) cinsinden verilmiştir. Kaynak(NOAA) HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi