Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
 


Sinan AYGÜN'den Kıbrıs Petrolleriyle İlgili Gelen Açıklamalar Dikkate Değer

AYGÜN: ''KIBRIS’TA 400 MİLYAR DOLARLIK PETROL OLDUĞU İDDİALARI CİDDİYE ALINARAK ARAŞTIRILMALIDIR''

ABD VE İNGİLTERE’NİN KIBRIS SORUNUNA MÜDAHİL OLMASININ VE GÜNEY KIBRIS’IN APAR TOPAR ÜYELİĞE KABUL EDİLMESİNİN ALTINDA PETROLÜN YATTIĞINI KUŞKUSUNU TAŞIYORUM

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, Kıbrıs ile Mısır arasında, Ada’dan 50 deniz mili uzaklıkta ve denizin yaklaşık 2 kilometre altında zengin petrol yatakları tespit edildiğini yönündeki iddiaların ciddi olarak araştırılması gerektiğini söyledi.

Girne-İskenderun arasında da zengin petrol yatakları olduğuna inandığını kaydeden Aygün, Kıbrıs Adası’nı çevreleyen sularda 400 milyar dolar değerinde, 6 ila 8 milyar varil petrol bulunduğu iddialarının, Kıbrıs’la ilgili gelişmelerle örtüştüğünü kaydetti.

İNGİLİZLER ADA’DA PETROL ARIYOR

ABD, Avrupa Birliği ve özellikle İngiltere’nin Kıbrıs sorununa ilgisinin altında “petrol”ün yattığını vurgulayan Aygün, AB’nin Güney Kıbrıs’ı uluslararası hukuku çiğneyerek apar topar üyeliğe almasının nedeninin de bu olduğu kuşkusu taşıdığını söyledi.

Aygün, Güney Kıbrıs’ta Ağrotur ve Episkopi adında iki askeri üsse sahip olan İngiltere’nin, bu üslerin bulunduğu bölgedeki denizde petrol arama çalışmaları yaptığını da kaydetti. İngiltere’nin petrolden pay kapmak için Kıbrıs’taki askeri üslerini “egemen devlet toprağı” sayarak karasularını 3 milden 12 mile çıkarmaya çalıştığını hatırlatan Aygün, “İngiltere’nin Ada’da devleti mi var ki karasularını genişletme talebinde bulunuyor? İngiliz mantığına göre bir damla petrol bir damla kandan daha değerlidir. İngiltere’nin asıl niyeti petrolden pay kapmak…” diye konuştu.

ABD PETROL OLMAYAN YERİ SEVMEZ

ABD’nin de “Kıbrıs Özel Temsilcisi” tayin edecek kadar Kıbrıs ile ilgilendiğini kaydeden Aygün, “ABD petrol olmayan yeri sevmez. Ancak Kıbrıs açıklarında petrol olduğunu gizlemeye çalışıyorlar” dedi. ABD’nin petrol ihtiyacının yüzde 60'ını ithal ettiğini, 10 yıl sonra yüzde 100'ünü ithal etmek zorunda kalacağını, AB ülkelerinin petrolünün ise yüzde 50’sinin ithal olduğunu kaydeden Aygün, “ABD ve AB için petrol, hayat iksiridir. Kıbrıs da bu iksirin kaynağına demir atmış bir gemidir” diye konuştu.

Aygün, ABD merkezli bir petrol şirketinin Cumhurbaşkanlığı görevi sırasında Rauf Denktaş ile görüştüğünü ve Kıbrıs petrollerinin yüzde 50’sini teklif ettiğini hatırlattı.

KARPAZ ISRARININ SIRRI

Annan Planı’nda Kuzey Kıbrıs’ta yer alan Karpaz’ın otonom bölge olarak Rum tarafına bırakılmak istenmesinin nedeninin de Girne-İskenderun arasındaki petrol rezervleri olduğunu kaydeden Aygün, şunları kaydetti:

Geleceğin enerji merkezi Kıbrıs olacak. Bu da AB, ABD ve İngiltere’nin iştahını kabartıyor. Annan Planı, aslında bir petrol paylaşım planıdır. AB ve ABD petrol kaynaklarını kendi kontrollerine alma hevesiyle Annan Planı’nı dayattılar.”

MISIR’LA PETROL ANLAŞMASI

Aygün, 2003 yılında Mısır’la Güney Kıbrıs Rum Kesimi arasında, Akdeniz’de petrol aramak için deniz yataklarının paylaşımı konusunda bir anlaşma imzalandığını hatırlattı. Türkiye’nin anlaşmayı protesto için Mısır’a nota verdiğini ancak buna rağmen Mısır’ın petrol aramalarına başladığını kaydeden Aygün, Suriye, Ürdün, Lübnan ve İsrail’in de proje ile yakından ilgilendiklerini sözlerine ekledi.

RUM GİZLİYOR, MISIR DOĞRULUYOR

Aygün, açıklamasında, Kıbrıs çevresindeki zengin petrol yatakları konusunda Rum kesiminin detaylı açıklamalardan kaçındığını, hatta Rum basınına ambargo uyguladığını, ancak Mısırlı yetkililerin bunu sıkça ifade ettiklerini anlattı.

Aygün, 2001 yılı Haziran ayında yapılan Mısır-Rum görüşmelerinin ardından Mısır’ın Rum Kesimi Büyükelçisi Ömer Metwally’nin, “Hükümetimizin İsrail-Suriye-Mısır-Kıbrıs arasında bulunan geniş petrol havzalarına ait ciddi tespitleri var” dediğini hatırlattı.

Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Suriye, Mısır, Ürdün ve Lübnanlı yetkililerin 2002 yılı Nisan ayında Ürdün’ün başkenti Amman’da yapılan konferansta konuyu ele aldıklarını belirten Aygün, bu toplantıda da Mısırlı yetkilerinin “dünyanın en geniş petrol yataklarının Kıbrıs çevresinde olduğunu” söylediklerini kaydetti.

Rum Kesimi ile sözkonusu ülkeler arasında son 5 yıldır yoğun bir görüşme trafiği yaşandığını, bu görüşmelerin içeriğinin yabancı haber ajansları ve internet siteleri tarafından duyurulduğunu belirten Aygün, “Ancak Türk kamuoyu ne bu görüşmelerden haberdar, ne de Kıbrıs’taki petrolden…” diye konuştu.

KKTC PETROL YÜZÜNDEN DIŞLANIYOR

KKTC’nin petrol üzerinde Rum tarafıyla eşit haklara sahip olduğunu ancak görüşmelerden dışlandığını vurgulayan Aygün, “KKTC’yi bu haktan mahrum bırakmak için devlet olarak tanımıyorlar. İki devletli çözüm önerilerini reddediyorlar. Kıbrıs üzerinde oynanan oyunun özü budur” diye konuştu. Türkiye’nin Kıbrıs konusunda politika üretirken çok dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Aygün, “Bu kadar stratejik öneme sahip bir bölge dünyada az bulunur” dedi. KAYNAKLAR Aygün, Rum Maliye Bakanı Takis Klerides’in Eylül 2002’de New York’ta yaptığı bir konuşmada, hükümetin açık deniz petrolcülüğü ile ilgili projelerini desteklediğini anlattığını hatırlattı. 8 Haziran 2001 tarihinde “Ermeni, Süryani, Helenik Soykırım Haberleri Portalı”nda “Kıbrıs Avrupa İçin Petrol Kaynağı mı?” başlığıyla yayınlanan habere göre Avrupa Konseyi Bakanlar Kurulu toplantısı sırasında Alman Bakan Rold Linkohr, (FİGEN) Aygün, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin, petrol ve gaz rezervleri ile ilgili ayrıntılı haberlere ambargo uyguladığını vurguladı. Almanya’dan yayın yapan “gasandoil.com” adresli haber portalında da 16 Ekim 2001 tarihinde “Kıbrıs, Suriye ve Mısır gaz ve petrol rezervlerini araştırmayı kararlaştırdı” başlıklı bir habere yer verildi. Habere göre, … (FİGEN) Middle East Times’ın 23 Haziran 2001 tarihli haberine göre ise Güney Kıbrıs Rum Kesimi Hükümet Sözcüsü Mickalis Papapetrou kıbrıs açıklarında petrol ve gaz yatakları bulunduğunu ilan etti.

 








 HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi