Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
 

Yenilenebilir Enerji Yatırımları Desteklenmeli


 
"Yeni enerji kaynaklarını araştırmalı ve kullanıma yönelik değerlendirilmeliyiz"
16.11.2007

15-16 Kasım tarihlerinde düzenlenen, 7. Enerji Arenası'nda konuşma yapan Zorlu Enerji Grup Başkanı Murat Sungur Bursa, "Türkiye'de ve dünyada enerji arz güvenliği için, özel sektöre ve uluslararası işbirliklerine, istikrarlı, açık ve işleyen bir yatırım ortamı oluşturmada büyük sorumluluklar düşüyor" dedi

Zorlu Enerji Grup Başkanı Murat Sungur Bursa, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen 7. Enerji Arenası'nın ikinci gününde " Türkiye'de ve Dünyada Arz Güvenliği" konulu bir konuşma yaptı. Bursa konuşmasında enerji arz güvenliğinde, ülke ve bölgelerin yaklaşımı, ortak yatırımlar, kaynak ve güzergahların çeşitlendirilmesi konularının öneminin altını çizdi.  

Murat Sungur Bursa, "Dünyada enerji kaynaklarının azalması ile farklı enerji kaynakları arayışına girdiğimiz bu dönemde, kaynakların ve güzergahların çeşitlendirilmesi kritik bir konu" dedi. Bursa, Türkiye'de ve tüm dünyada yeni enerji kaynaklarının araştırılmasının ve bunların daha verimli kullanımına yönelik değerlendirilmesinin önemine dikkat çekti

Murat Sungur Bursa
Murat Sungur Bursa
Zorlu Enerji Grup Başkanı

Murat Sungur Bursa, konuşmasında, dünyada petrol ve doğalgaz talebinde yaşanan artışın pek çok zorluğu da beraberinde getirdiğini belirtti. Bursa sözlerine şöyle devam etti: "Bu artış dünya üzerinde rekabet, yükselen petrol fiyatları, petrol ambargoları, jeopolitik konum, politik istikrarsızlık ve dış enerji kaynaklarına bağımlılık gibi konuları da sorgulamayı gündeme getiriyor."   Enerji arz güvenliğinin uluslararası boyutunun altı çizen Bursa, enerji politikalarının global bir düzlemde düşünülmesi gerektiğini söyledi. Murat Sungur Bursa enerji sektörünün sağlıklı gelişiminin, açık, istikrarlı, yasalarla güvence altına alınan uluslararası yatırım ortamına ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Konuşmasında Türkiye'nin yenilenebilir enerji potansiyeline de değinen Murat Sungur Bursa, günümüz koşullarında Türkiye'nin yenilenebilir enerji potansiyelinden yeterince yararlanılmadığını belirtti. Türkiye'nin, yenilenebilir enerji kaynaklarını geliştirmesi ve bu alandaki yatırımları özendirmesi için son dönemde yapılan yasal düzenlemelerin çok önemli gelişmeler olduğunu ancak gelecekte buna paralel olarak istikrarlı bir stratejiye ihtiyacı olduğunu söyleyen Bursa, "Yenilenebilir enerji yatırımlarının desteklenmesi ve özel sektör desteği ile uluslararası işbirliğinin teşvik edilmesi enerji sektörü açısından son derece önemli" dedi.  
 HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi