Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
 

Ruslar Nabucco'ya Geçit Vermiyor.


 
Türkmen gazına bel bağlayan Avrupaya gaz taşıma projesi Rusların anlaşma hamleleriyle sekteye uğruyor.
22.12.2007


AB'nin Rusya'yı atlayıp Türkiye üzerinden boru hatlarıyla doğalgaz ithali projesi Nabucco, Rusya'nın Türkmenlerle yaptığı anlaşmalar sonrasında tehlikeye girdi.
Konuyla ilgili haberi izleyin.

 
   
Nabucco Projesi olarak bilinen projeye göre Türkmen gazı Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine dağıtılacak. Buradan Avrupa'ya Bulgaristan, Romanya, Macaristan ve Avusturya güzergahını izleyerek taşınacak. Toplam uzunluğu 3.300 km olarak düşünülen hattın maliyeti için 5 milyar Avro ayrıldı.
Başlanması halinde 2 yıl içerisinde tamamlanması düşünülen Nabucco sayesinde hat tam kapasiteyle çalışmaya başlaması hainde 30 milyar metreküp gaz taşınabilecek.
Şu anda Avrupa'nın doğalgaz ihtiyacını karşılamak bakımından neredeyse bir tekel konumunda bulunan Rusya, bu hakim konumunu kaybetmek istemiyor. Bu yüzden Türkmenlerin kendisini atlayarak Avrupa'yla gaz anlaşmaları yapmalarına soğuk bakıyor. Rusya'nın doğalgaza 50 dolar daha fazla vererek Türkmenlerin istediğini yapması alternatif gaz projelerini de destekleyen Türkmenlerin artık Rusya'ya daha yakın olacaklarını, Nabucco benzeri projelerin işerliğinin azalacağını işaret ediyor.
Nabucco Hattının İzleyeceği Güzergah
 HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi